Bozkır Barajı Kapsamında Konya Dedemli Kasabası İçin Nakil Kararı Çıktı

06 Nisan 2016
PAYLAŞ
Bozkır Barajı Kapsamında Konya Dedemli Kasabası İçin Nakil Kararı Çıktı

Bozkır Barajı kapsamında Konya Hadim Dedemli Kasabası için başka bir yere nakil kararı çıktı...

Bozkır Barajı kapsamında Konya Hadim ilçesi Dedemli Mahallesi için nakil kararı çıktı. Buna göre Bozkır Barajı yapımından etkilenen aileler belirlenecek yeni yerleşim alanlarına nakil edilecek.

İskan dururusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tespit idilecek bir tarihte askıya çıkacak. 30 günlük askı süreci sonrasında askıdan inecek. Duyuru süresince ve askıdan inmeyi takip eden 60 günlük süre içerisinde iskan talep eden aileler müracaatta bulunacak ve belirlenen süreler geçildikten sonraki müracaatlar geçirli olmuyor.

Kamulaştırma sahasında taşınmazı bulunanların devlet eliyle iskan edilebilmeleri için bin TL peşinat bedelini Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün bildireceği hesaba yatırması gerekiyor.

14 Nisan tarihinden geriye dönük olmak üzere 3 yıldır kamulaştırma sahasında kesintisiz ikamet ettiğini belgeleyen aileler kamulaştırılacak taşınmazı olmasa dahi hak sahibi kabul ediliyor.

Tespit edilen borçlandırma bedelleri borçlandırmayı takip eden 60. ayında ilk taksidi olmak üzere 15 yılda ve 15 eşit taksitle faizsiz olarak ödenecek.

Yeni yerleşim yerinde konut istemeyenler diğer hak sahipleri için yapılacak konut ve işyeri talepleri alındıktan sonra fazla konut alanı bulunması halinde sadece konut arsası olarak borçlanabilecek.

Hak sahipliği şartlarını taşıyan ailelerin bu yönde talepleri olursa uygun miktar ve özellikte arsa 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl 3 eşit ve faizsiz olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satılacak.

Aileler satın aldıkları arsa üzerine imar planı ve belirlenecek mimariye uygun konutlarını kendileri yapabilecek.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


"Bozkır Barajı Kapsamında Konya Dedemli Kasabası İçin Nakil Kararı Çıktı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap