Bu 2 İl Konut Satışında İstanbul’u Solladı

14 Aralık 2015
PAYLAŞ
Bu 2 İl Konut Satışında İstanbul’u Solladı

Eva Gayrimenkul tarafından her ay hazırlanan Periskop Analiz'in Kasım ayı raporu açıklandı. Buna göre 2015 Ekim sonu itibariyle İstanbul'da konut satışları düşerken İzmir ve Ankara'da ise artış gösterdi...

Eva Gayrimenkul tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Periskop Analizi'nin Kasım raporu açıklandı.
Rapora göre Türkiye genelinde konut satışları son 2 yılda yüzde 11 büyüme kaydetti. 2015 Ekim sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine kısayla İstanbul'da konut satışları yüzde 3 azalırken, İzmir'de yüzde 11, Ankara'da ise yüzde 13 arttı.

Rapora göre konut kredileri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 büyürken bu yıl yüzde 17 büyüme gösterdi. Kredi miktarının önümüzdeki aylarda biraz daha hareketlilik kazanacağı, ancak bir süre sonra yeniden durağanlaşacağı öngörülüyor.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Ekim ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,15 ila yüzde 1,25 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 541 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 316 TL dolayında seyrettiği belirleniyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Ekim ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,48 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2014 Ekim ayında yüzde 0,52 olduğu kaydediliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümediği de belirtiliyor.

İPOTEKLİ SATIŞLAR YÜZDE 18 ARTTI
Rapora göre 2015 yılı Ekim sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,28, ipotekli konut satışları ise yüzde 18 artış gösterdi.


"Bu 2 İl Konut Satışında İstanbul’u Solladı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap