Bu 4 İl 10 Milyar TL'ye Yeniden İnşa Edilecek

Başbakan Binalı Yıldırım Doğu ve Güneydoğu Anadolu yatırım ve teşvik paketini açıkladı. İşte detayları...

05 Eylül 2016
Bu 4 İl 10 Milyar TL'ye Yeniden İnşa Edilecek Başbakan Binalı Yıldırım Doğu ve Güneydoğu Anadolu yatırım ve teşvik paketini açıkladı. İşte detayları...

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'daki 23 ili kalkındırmayı, bölgesel kalkınma farklarını yok etmeyi amaçlayan yeni teşvik ve yatırım paketini açıkladı. 10 yıl boyunca desteklerin süreceği paket kapsamında kamunun yatırımı 62 milyar TL'yi bulurken, özel sektöründe yatırımıyla beraber bölgede 4 yılda 140 milyar TL'lik yatırım yapılacak.

23 İli kapsayan paket Ağrı, Ardahan, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van'ı içine alıyor.

Paketin en önemli kısmı terörden zarar gören şehir ve ilçelerin yenilenmesi. Başbakan Yıldırım, "Sur, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin ilçelerini konut, hastane, ibadethane, sosyal tesislerle tekrar ayağa kaldıracağız" dedi.

4 İl 10 Milyar TL'ye Yeniden İnşa Edilecek
Toplam 10 milyar TL'nin harcanacağı yeniden ina sürecinde Diyarbakır’a 1.9 milyar TL, Şırnak’a 3.5 milyar TL, Hakkari’ye 2.5 milyar TL, Mardin’e 1.8 milyar TL kaynak ayrıldı. Bu kapsamda tarihe dokuya sahip çıkılarak il ve ilçeler ayağa kaldırılacak. Vatandaşların eşya kayıplarına karşı ise 255 milyon TL'lik ödeme yapılacak.

67 Bin Konut
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 23 ilde toplam 67 bin konut hayata geçirilecek. Konutların yanı sıra bin 640 yatak kapasiteli 15 hastane, 11 ilde 51 yeni karakol, 13 tane sosyal hizmet merkezi 17 aile destek merkezi, kadınlara yönelik 186 adet meslek edinme merkezi yapılacak. Ayrıca Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin seyirci kapasiteli 3 tane stadyum ise tamamlanarak hizmete açılacak.

Toplamda 294 milyon lira harcanarak Şırnak’ta 12, Mardin’de 13, Van’da 7 ve Muş’ta 7 tane spor tesisi yapılacak. Bununla beraber terörden etkilenen illerde 15 yeni gençlik merkezi ve 40 tane mobil gençlik merkezi hizmete açılacak.

Devletten Alım Garantisi
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu ayağa kaldıracak başka yatırımlarda bulunuyor. Gençler için 8 girişimci merkezi hayata geçirilirken bunların her birine fuar merkezi de inşa edilecek. Bölgedeki 80 fabrika kurulacak ve devletin ihtiyaç duyduğu her türlü alım 23 ildeki fabrikalardan yapılacak.

Pakette tarıma destek içinde adımlar atılırken, ulaşım, altyapı ve enerji alanında da yatırımlar yapılacak. Terörden etkilenen vatandaşlara yol, gıda, giyim, eğitim ve kira yardımı da yapılacak.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediye Başkanlığı, belediye mülkiyetinde olan 2 bin 192 metrekare arsayı 2 milyon

16 Ekim 2017


Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

İzmir Ulukent'te inşa edilen Norda Homes projesinde çalışmaların yanı sıra daire satışları da devam

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.