Bu Bölgede Evi Olan Yaşadı

31 Ekim 2015
PAYLAŞ
Bu Bölgede Evi Olan Yaşadı

Yeni dönemde Üsküdar'da hayata geçirilecek olan projelerle bölgenin cazibesinin daha da artacağını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, projeler hizmete geçtikten sonra emlak fiyatlarının yüzde 500 civarında artacağını söyledi...

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar'da hayata geçecek yeni projeleri anlattı.

TAŞI TOPRAĞI ALTIN DEĞİL YAKUT
Marmaray, metro ve Avrasya tüneli gibi büyük projelerin Üsküdar'ı cazibe merkezi yaptığını ifade eden Türkmen, "İstanbul'un taşı toprağı altın' diyorlar ya, Üsküdar'ın da taşı toprağı yakut. Raylı sistemler ve Çamlıca Cami Üsküdar'daki emlak fiyatlarını artırdı. Çamlıca civarındaki arsa fiyatları yüzde 300-500 civarında arttı. Bu projeler hizmete geçtikten sonra da Üsküdar'daki emlak fiyatları yeniden yüzde 30-40 düzeyinde artacak" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK AKILLI METROSU ÜSKÜDAR'A
Kentsel dönüşümle birlikte bölgede hızlı bir gelişmenin yaşanacağının altını çizen Türkmen, "Üsküdar Çekmeköy metro hattında şu an çalışmalar hızla devam ediyor. 2016 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor. Türkiye'nin ilk akıllı metrosu olacak." diye konuştu.

ÜSKÜDAR'A YENİ MEYDAN
Avrasya Tüp Geçit projesi, Çamlıca Camii, Libadiye Tüneli, kentsel dönüşüm projeleri ile Üsküdar'ın cazibesinin daha da artacağına dikkat çeken Türkmen, Üsküdar'a yeni meydan yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Türkmen, "Üsküdar'a ulaşımın kolaylaşması ticaret hacminin de artmasını sağladı. Tabi bu yoğunluk Üsküdar'da meydan ihtiyacını ortaya çıkarttı. Şu anda mevcut meydan yetersiz. Bu meydanı büyütmemiz lazım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmamıza göre 'Harem-Üsküdar', 'Üsküdar-Beylerbeyi' ve 'Üsküdar-Meydan' olmak üzere üç aşamalı projemiz var. Harem-Üsküdar projesi bitti" diye konuştu.

Üsküdar Meydan'a ilk kazmayı Haziran-Temmuz 2016'da vuracaklarını belirten Türkmen, "Yakında büyükşehir belediyemiz ihaleye çıkacak. Hhaziran-Temmuz ayında vuruyoruz. Belediyemiz yakında yeni hizmet binasına taşınacak. Oraya taşınır taşınmaz mevcut binamızı yıkıp yerine güzel bir meydan yapacağız. Katlı otoparkın olduğu alan da dahil olmak üzere tarihi tescilli binalar (Üsküdar Mimar Sinan Çarşısı, Kara Davut Camisi ve saire) hariç diğer yerler istimlak edilecek. Üsküdar'ın çehresi değişecek" ifadesinde bulundu.

VERİCİLER KALKIYOR
Yıllardır tartışılan konuların başında gelen Çamlıca Tepesi'ndeki vericilerin kaldırılmasına ilişkin büyükşehir ve bakanlık düzeyinde çalışmaların yapıldığını söyleyen Türkmen, nihai kararın verildiğini ve Çamlıca Camisi hizmete açıldığında vericilerin de oradan kaldırılacağını aktardı.

BİLİM MERKEZİ SENEYE AÇILIYOR
Hilmi Türkmen, belediye olarak İstanbul'un ilk "Bilim Merkezi ve Gözlem Evi"ni gelecek yıl hizmete açacaklarını, ayırca "Engelsiz Yaşam Merkezi", Bağlarbaşı'nda Vakıflar Genel Müdürülüğü ile birlikte yapacakları Türkiye'nin ve İstanbul'un en büyük spor kompleksinin yapımının sürdüğünü sözlerini ekledi.


"Bu Bölgede Evi Olan Yaşadı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap