Bu Bölgede Gecekondu Sayısı Yarıya İndirildi

Son bir yıllık zaman diliminde yaşanan gelişmelerle birlikte İstanbul'un Pendik ilçesindeki gecekondu sayısı yarıya indirildi.

25 Aralık 2014
Bu Bölgede Gecekondu Sayısı Yarıya İndirildi

Son bir yıllık zaman diliminde yaşanan gelişmelerle birlikte İstanbul'un Pendik ilçesindeki gecekondu sayısı yarıya indirildi.

650 bin nüfusuyla İstanbul’un 4'üncü büyük ilçesi olan ve özellikle ulaşım alanında yapılan yatırımlarla cazibe noktası haline gelen Pendik’te gecekondu sorunu konusunda önemli adımlar atılıyor. Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında olan Sabiha Gökçen Havaalanı, Ankara ve Konya’ya YHT hattı, Pendik Marina-Hızlı Feribot ve Ro Ro limanı bulunan, yapımı süren üç ayrı metro hattıyla birkaç yıl içinde şehrin her tarafına hızlı ulaşım imkanına kavuşacak olan Pendik, hızla kabuk değiştiriyor. Ulaşımın yanında belediyenin her noktaya yaptığı yatırımlar da ilçedeki gelişmeyi arttırırken, tapu ve imar konusunda yaşanan gelişmeler dönüşüm yolunda büyük ilerleme sağlıyor.

TAPU DAĞITIMINA BAŞLANDI

Modern ve düzenli şehirleşme konusunda çalışmalarını ara vermeden sürdüren Pendik Belediyesi, gecekonduların tapu işlemi konusunda büyük bir gelişim kaydetti. Son bir yıl içinde ilçede 818 adet gecekonduyu kapsayan 7 adet parseli Milli Emlak’tan devralarak tapularını dağıtmaya başlayan Pendik Belediyesi, 213 gecekondunun da tasfiyesini gerçekleştirdi.

Pendik Belediyesi, 3 bin 769 gecekondunun dönüşümünün hedeflendiği Velibaba, Ertuğrulgazi, Sülüntepe ve Yayalar Mahallelerinde bulunan 17 adet parselin Maliye Hazinesi’nden devralınmasına yönelik çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu kapsamda 818 adet gecekondunun bulunduğu Yayalar 6, Yayalar 11, Yayalar 41, Yayalar 847, Şeyhli 809, Şeyhli 811 ve Dolayoba 43 parselleri olmak üzere toplam 7 adet parsel Pendik Belediyesi tarafından Milli Emlak'tan devralınarak hak sahiplerine tapuları verilmeye başlandı. Diğer parsellerin ise devir işlemlerinde önemli aşamalar kat edildi. Önümüzdeki yıllarda da buraların bitirilmesi öngörülüyor.

[caption id="attachment_41653" align="aligncenter" width="808"]stanbulun Pendik ilesinden bir grnm İstanbul'un Pendik ilçesinden bir görünüm[/caption]

HEDEF: SIFIR GECEKONDU

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “İlçedeki mülkiyet sorunlarının yüzde 70’ini imar uygulamalarıyla çözdük. Gecekondu sayısında da önemli azalma oldu. Önümüzdeki yıllar için hedefimiz Pendik’te sıfır gecekondu” dedi.

1 MİLYON METREKAREYİ KAPSAYAN ÇALIŞMA

Başkan Şahin, tapuların satışı sonrası yapılacak sosyal donatı alanları, yeşil alanlar, spor alanları ile sürecin içinde olacaklarını ve vatandaşın rahat edeceği konforlu yaşamı bu bölgelerde hayata geçireceklerini belirterek, geri kalan 1 milyon metrekarelik alanı kapsayan diğer parsellerde de kısa süre içerisinde çözüme kavuşulacağını ifade etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Sel riski yeşil çatılarla azalacak

Sel riski yeşil çatılarla azalacak

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, yeşil çatılar hakkında yaptığı açıklamada bu uygulam

21 Temmuz 2017


Hazine ve kamu taşınmazlarında kiralama şartları değişti

Hazine ve kamu taşınmazlarında kiralama şartları değişti

Maliye Bakanlığı’nın Devlete ait olan hazine ve kamu taşınmazlarının 49 yıllığına kiralamalarda yapt

21 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat