Bu Bölgenin Arsa Değeri Katlanarak Artıyor

İstanbul'un şehir karmaşasından uzak yerlerinden biri olan Riva hem yatırımcıların hem de doğal yaşamı sevenlerin tercih ettiği bölgelerin başında geliyor.

12 Aralık 2014
Bu Bölgenin Arsa Değeri Katlanarak Artıyor

İstanbul'un şehir karmaşasından uzak yerlerinden biri olan Riva hem yatırımcıların hem de doğal yaşamı sevenlerin tercih ettiği bölgelerin başında geliyor.

İstanbul'un Riva bölgesi, doğal güzelliklerinin yanı sıra yakın bölgelerde inşa edilen projelerle birlikte yatırımcıların da cazibe merkezi haline geldi. Üçüncü köprü ve Kanal Riva gibi yüksek maliyetli projelerle değeri yükselen bölge, geniş yeşil alanlarıyla da doğa severlerin ilk tercihlerinden birisi oluyor.

2 YILDA YÜZDE 40 ARTTI

Riva’da 2 yılda arsa ve konut fiyatlarının yüzde 35-40 arttığını belirten uzmanlar, artışın süreceğini söylüyor.

PROJELERLE DEĞERİ KATLANIYOR

Orman, deniz ve derenin buluştuğu Riva’nın değeri giderek artıyor. Eskilerin sayfiye bölgesi, şimdilerde nitelikli konut projelerine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin değer kazanmasında mavi ve yeşilin yanında büyük alt yapı projeleri de önemli rol üstleniyor. Üçüncü Köprü Marmara Otoyolu Projesi, Kanal Riva, İBB Eko-Köy projesi, TFF Eğitim Tesisleri bölgenin yükselişinde etkili oluyor.

ULAŞIM PİYANGOSU

Bölgenin popülaritesini artıran etkenlerden biri de hiç şüphesiz Üçüncü köprünün Riva çıkışı. Büyük bölümü Türk mühendislerden oluşan ekipler tarafından, ileri teknoloji ve yüksek mühendislik ürünü olarak inşa edilen Üçüncü Köprü, 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Hem estetik hem de son teknolojilerin kullanılması ile dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak Üçüncü Boğaz köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak olması. 2015 yılında tamamlanması hedeflenen Üçüncü Boğaz köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Odayeri – Paşaköy kesiminde yer alacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak Üçüncü Havalimanı da birbirine bağlanacak. Riva, Üçüncü köprünün yanı sıra 2. köprüye 18 kilometre gibi yakın bir lokasyonda olmasıyla da öne çıkıyor.

[caption id="attachment_40943" align="alignnone" width="808"]Riva - stanbul İstanbul'un doğaya kaçış noktalarından biri olan Riva, yeni projelerle birlikte yatırımcıların gözdesi oldu.[/caption]

TURİZM MERKEZİ OLACAK

Bölgeye yapılacak büyük ölçekli bir diğer projelerden biri de Kanal Riva. Projenin kapsamında Riva Deresi ve çevresinde, Avrupa’daki kanallı şehirlere benzer, ilçenin çehresini değiştiren yeni bir turizm merkezi alanı yapılması hedefleniyor. Proje ile bölgeye turizm açısından hareketlilik kazandırılması, organik tarımı desteklenmesi, kanal çevresinde spor, dinlenme ve yürüyüş alanları ile turizm tesisleri, sosyal donatı kurulması yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bunun dışında tesisleşme konusunda önemli bir adım olan Futbol Federasyonu’nun Riva Tesisleri projesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Riva ve Beylik Mandıra alt bölgesini yaklaşık bin 979 hektarlık alanı kapsayan, bir eko-köy projesi planlanıyor.

FİYATLAR YÜZDE 40 ARTTI

TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Seda Güler, Riva’daki değer artışı için şunları söyledi:

''Riva’da 2005-2006 yıllarında metrekare arsa değerleri 100-150 dolar, son 3-5 senede 150-200 dolar dolaylarında seyrediyordu. Üst ölçekli yatırımların etkisi ile metrekare arsa değerleri 200-400 dolar mertebelerine yükseldi. Şöyle ki yaklaşık iki-üç senelik dönemde oldukça büyük bir ivme kattettiği ve arsa değerlerinin yüzde 35 ‘lik bir artış yarattığı görülüyor. Bölgede arsa değerlerinin denize yakınlığı hastane, okul gibi projelere yakınlığı, cadde üzerinde merkeze yakın konumda yer alması, imar durumu, büyüklüğü ve manzara durumuna göre değişkenlik gösteriyor''

Güler, bölgede nitelikli konut projelerinin 2000 yılında başladığını, bugün hala villa konseptinde yapılar inşa edildiğini belirtti. Uzmanlar konut fiyatlarının da arsalarda olduğu gibi yüzde 30-40 oranında değer kazandığını söyledi.

[caption id="attachment_40945" align="alignnone" width="808"]Riva - stanbul Riva'nın yerleşim bölgesinden bir manzara...[/caption]

1 MİLYON AĞAÇ

Beykoz’un yüzde 84’ünün orman olduğunu belirten Yücel Çelikbilek, “Özel bir vakıf ile ağaçlandırma faaliyetleri yapıyoruz. Bölgeye 1 milyondan fazla ağaç dikilecek. Bu yaz 250 bin fidan dikeceğiz” dedi.

KİMLERİN ARSASI VAR?

Riva’da 5 bin dönüm arazi ile en büyük arsa payına sahip olan Celaloğlu Ailesi’ni, bin 178 dönüm arazi ile GS Spor Kulübü, bin dönüm arazi ile Pak Holding, 900 dönüm arazi ile Yapı Kredi Koray izlerken Esas Gayrimenkul, Ant Yapı ve Eyfel Yapı’nın da bölgede arsaları bulunuyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


 İBB Sultangazi'de açık teklifle arsa satacak

İBB Sultangazi'de açık teklifle arsa satacak

İBB, Sultangazi’deki 600 metrekare konut ve ticaret imarına sahip arsasını ihale yoluyla satışa çıka

22 Ocak 2018


Horizon Life Beytepe 675 bin TL’ye 4+1 fırsatı

Horizon Life Beytepe 675 bin TL’ye 4+1 fırsatı

Koz Group imzalı Horizon Life Beytepe Ankara Çankaya’da 675 bin TL’de 4+1 konutlarında hemen teslim

20 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum