Bu da Sivas’ın Çılgın Projesi!

30 Eylül 2014
PAYLAŞ
Bu da Sivas’ın Çılgın Projesi!

Anadolu'nun en büyük yüz ölçümüne sahip illerinden Sivas, Kızılırmak ile buluşacak. İşte Sivas'ta yapılacak olan kanal projesinin detayları...

Sivas'ın ortasından geçen dereleri ıslah ederek Sivas'a Ak-su, Pünzürük gibi imaj projeleri yapan Başkan Sami Aydın, şu sıralar Kızılırmak ile ilgili eğlence ve yaşam konsepti üzerinde çalışıyor.

Kızılırmak Sivas'tan doğmasına rağmen Sivas şehir merkezine fayda sağlayan bir konumda akmıyor. Şimdilerde ise Sivas'ın yeni Sivas yapacak projesinin merkezi olacak.

EĞLENCE VE YAŞAM KONSEPTİ

Projeye göre Tarihi İpek Yolu ve Baharat Yolları üzerinde yapılan Tarihi Kesik Köprü ve Eğri Köprü arasında kalan 23 kilometrelik ırmak yatağı ıslah edilecek. Su Kızılırmak suyu kanal içine alınarak su şişirilecek. Her iki yakada 300 metre derinliğinde peyzaj projesi uygulanacak ve sosyal donatılarla yeni bir eğlence ve yaşam konsepti oluşturulacak.

YENİ ŞEHİR SİLUETİ

Her iki yaka da oluşacak imar uygulaması ile yeni şehir silueti ortaya çıkacak. Sahile en yakın alanda iki katla başlayan yapılaşma arkalara doğru üç, dört, beş, yedi, sekiz gibi katlarla yükselerek devam edecek.

En arkadaki yerleşimde en yakındaki yerleşim de Kızılırmak'ın güzelliğini görecek.

''EMEKLİLER SİVAS'A YERLEŞECEK''

Star'da yer alan habere göre, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın,"Sivas Belediyesinin kaynakları ile bunu bir dönemde yapma şansına sahip değiliz. Orman ve Su İşleri Bakanımızın sözü var. Biz projenin uygulama planları çıktıktan sonra başka bakanlıklardan da destek arayışımızı sürdüreceğiz. Proje tamamlandığında yeni bir Sivas inşa etmiş olacağız. Sivaslılar Kızılırmak sahilini hiçbir sahile değişmeyecekler. Emekliler güney illerinde değil Sivas'a yerleşecek" dedi.


"Bu da Sivas’ın Çılgın Projesi!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap