Bu Kişiler Emlak Vergisinden Muaf

Emekliler, dullar, yetimler, ev hanımları, işsizler ve gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor...

27 Ekim 2015
Bu Kişiler Emlak Vergisinden Muaf

Emekliler, dullar, yetimler, ev hanımları, işsizler ve gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor...

Başta emekliler olmak üzere pek çok kesim emlak vergisinden muafken kimse haklarını bilmediği için emlak vergisi ödemelerini sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz,"Emekliler, dullar, yetimler, ev hanımları, işsizler ve gazilerin eğer tek evleri varsa ve büyüklüğü 200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergisi ödemeyebilirler. Bu hak bilinmeyip ödenmişse de, son 5 yıllık dönemde yatırılan paralar geri alınabiliyor." dedi.

2015 yılının emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı sonunda bitiyor. Gündüz, birçok vatandaşın devletin kendilerine sunduğu olanaktan haberdar olmadığını belirtirken Emlak Vergisi Kanunu'na göre, tek bir evi olup, geliri olmayan kişiler, belirli şartları taşıyorlar ise emlak vergisinden muaftır. gelirini sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından alanlar da vergiden muaf" dedi.

Bunun dışında geliri olup, 2014 yılı itibariyle bu geliri 26 bin TL'yi aşmayanlar, kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmayanlar, bir başka meskende hisse sahibi olmayanlar da vergiden muaf tutuluyor.

Gündüz "Ev hanımları, engelliler, gaziler, işsizler, dullar, yetimler ve emekliler emlak vergisinden muaf olabilir. Ancak bu kişiler meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçe müracaat etmelidir. Aksi halde bu olanaktan faydalanmak mümkün değildir." dedi.

Emlak Vergisi nasıl geri alınır?

Emlak vergisinden muaf olup geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini geri isteyecek olan kişiler ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmeleri gerekiyor. Emlak vergisinde son 5 yıl süre için geriye dönük iade alınabiliyor.

VatanHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


MESBAŞ’ın TDİ’ye Ait Hisseleri Özelleştirilecek

MESBAŞ’ın TDİ’ye Ait Hisseleri Özelleştirilecek

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’nin, TDİ’ye ait hissesi özelleştirilecek...

24 Mayıs 2017


Asrın Konakları Marina Satışa Çıktı!

Asrın Konakları Marina Satışa Çıktı!

Kuran İnşaat imzasıyla hayata geçirilen Asrın Konakları Marina satışa çıktı...

24 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat