Bu Şehirdeki Emlak Fiyatları Büyük Ölçüde Yükseldi

Suriyeli vatandaşların Gaziantep'e olan yoğun ilgisi şehirdeki emlak fiyatlarını büyük ölçüde yükseltti.

01 Temmuz 2014
Bu Şehirdeki Emlak Fiyatları Büyük Ölçüde Yükseldi

Suriyeli vatandaşların Gaziantep'e olan yoğun ilgisi şehirdeki emlak fiyatlarını büyük ölçüde yükseltti.

Güneydoğu’nun en gelişmiş şehri olan Gaziantep, komşu illerden yaşanan göçün ardından Suriyeli vatandaşların da etkisiyle emlak fiyatlarında İstanbul’la yarışıyor.

Güneydoğu’nun en dikkat çeken illerinden biri olan Gaziantep, komşu illerden aldığı göçle ve yükselen fiyatlarla, Güneydoğu’nun İstanbul’u olarak anılmaya başladı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin de gelmesiyle birlikte konut fiyatlarının tavan yaptığı bölgede, konut ve dükkân fiyatları yüzde 200 oranında yükseldi.

GAYRİMENKUL FİYATLARI DOYUMA ULAŞTI

Gaziantep’te emlak danışmanlığı yapan Mehmet Kocaoğlu, Gaziantep’in bölgenin en gelişmiş ili olması nedeniyle uzun zamandır komşu illerden göç yaşandığını belirterek, gayrimenkul fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığını söyledi. Fiyatlardaki bu hızlı yükselişin ardından artık artmadığını ama düşüş de yaşanmadığını dile getiren Kocaoğlu, satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatlarının doyuma ulaştığını ifade etti.

SURİYELİ VATANDAŞLARIN GELMESİYLE KONUT SORUNU YAŞANDI

Bölgede yaşanan kiralık konut sorununa da değinen Kocaoğlu, kiracıların ev bulmakta zorlandığını belirterek, “Van depremi sonrasında yaşanan göçle birlikte bölge diğer illerden göç aldı. Suriyeli vatandaşların da gelmesiyle konut sorunu yaşandı” dedi.

SATILIK DAİRELER 450 BİN LİRA

Konut sıkıntısının ardından kira fiyatlarının yükselmeye başladığını söyleyen Kocaoğlu, Suriyelilerle birlikte yükselişin devam ettiğinin altını çizdi. Fiyatlarla ilgili bilgi veren Kocaoğlu, “3+1 bir dairenin kira fiyatı 1000 lirayı bulurken, satış fiyatı ise 300 bin ile 400 bin lira arasında değişiyor” dedi. Kocaoğlu, yeni gelişen bölgelerde ise satılık daire fiyatlarının 450-500 bin liraya kadar yükseldiğini dile getirdi.

KİRALAR 2 KATI DEĞERİNDE ARTTI

Kiraların son bir senedir çok fazla arttığını ifade eden Koska, “Kiralar neredeyse iki katına çıktı. Geçen yıl 400 lira olan bir evin kirası şimdi 850 lira” dedi. Fiyatların yükselmesinin nedeni olarak Suriyeli vatandaşları gösteren Koska, “Suriyeliler 500 liralık konuta 1000 lira veriyorlar. Dolayısıyla öğrenciler zor durumda kalıyor. Hem fiyat artışı hem de konut sıkıntısı nedeniyle öğrenciler yeni dönemde kalacak ev bulamayabilir” diye konuştu.

KİRALAR 20 BİN LİRAYI GÖRDÜ

Ticari arsalarda metrekare fiyatlarının 3 bin 500 liradan başladığını ifade eden Mehmet Kocaoğlu, şunları dile getirdi:

Kiralık dükkân bulmakta sorun yaşanmıyor. Kiralar 50-60 metrekarelik bir dükkân için 1000 liradan başlıyor. Yeni gelişen bölgedeler ise daha da artıyor. Örneğin Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, Gaziler Caddesi ve İbrahimli bölgesi gibi yerlerde yapılan lüks apartmanların altında bulunan 50-60 metrekarelik dükkânların kiraları 10-20 bin liralara kadar yükseliyorHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.