Bu Ülkelerden Ev Alan AB Vatandaşlığını Kapıyor

İspanya ve Portekiz'den ev alana AB vatandaşlığı veriliyor. Böylece AB ülkelerinde serbest dolaşım için 1 Haziran'ı beklemek zorunluluğu ortadan kalkıyor...

10 Mart 2016
Bu Ülkelerden Ev Alan AB Vatandaşlığını Kapıyor

İspanya ve Portekiz'den ev alana AB vatandaşlığı veriliyor. Böylece AB ülkelerinde serbest dolaşım için 1 Haziran'ı beklemek zorunluluğu ortadan kalkıyor...

Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği içinde serbest dolaşımı için başlangıç sürecinin Haziran 2016'ya çekilmesi için çalışmalar sürüyor. Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım sürecini beklemek istemeyenler bazı AB üyesi ülkelerden belli bir miktar gayrimenkul yatırımı yaptığı takdirde önce oturma izni, ardından da vatandaşlık ve pasaport sahibi olabiliyor.

Yeni Bir Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Akaydın yatırım yolu ile ikinci vatandaşlık hakkında açıklamalarda bulundu. Akaydın ise yurtdışı yatırım olanakları arayan işadamlarına “Yazlığınızı yurtdışından alın, bu sayede AB vatandaşlığına da uzanın” tavsiyesinde bulundu.

Akaydın, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerden belli meblağ karşılığında gayrimenkul alınması durumunda önce oturma izni, sonra ise vatandaşlık ve pasaport alma hakkı elde edildiğini söyledi. Böylece 1 Haziran'ı beklemeden AB vatandaşı olarak Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkını otomatik olarak kazanmış oluyorsunuz.

İSPANYA VATANDAŞLIĞI NASIL ALINIR?

İspanya'ndan 4 farklı yoldan vatandaşlık alınabileceğini belirten Akaydın, Bunlardan ilki gayrimenkul alım seçeneğini olduğunu söyledi. İspanya'dan 500 bin avroluk gayrimenkul alımı yapıldığı takdirde oturma izni için başvuru yapmaya hak kazanılıyor. 15 gün süren bu işlemler sonunda 1 yıllık oturma izni veriliyor. Bu izin 2 defa 2 yıllık süreler için uzatılabiliyor. 10 yıllık bir oturum sürecinden sonra İspanya vatandaşlığı veya daimi oturma izni için başvuru hakkı alabiliyorsunuz. 10 yıl boyunca devamlı İspanya’da yaşamanız gerekmeyen bu durumda yalnızca yenileme süreçlerinde İspanya’da olmanız yetiyor.

PORTEKİZ VATANDAŞI NASIL OLUNUR?

Yatıırım yoluyla vatandaşlık almak Portekiz'de daha rahat. İspanya'da olduğu gibi Portekiz'de de 500 bin avroluk gayrimenkul alımı yapılması gerekiyor. Bu alımdan sonra “Golden Residence Permit” adı verilen daimi oturma izni ve vatandaşlık sürecine girilebiliyor. 2 aylık bir süreç sonunda 1 yıllık oturma izni alınıyor. Bu süre 2 defa 2 yıllığına uzatılıyor ve 5 yıla tamamlanıyor. Ardından bir yıllık daha oturma izni daha alındığında Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapma ve dolayısıyla AB vatandaşı olma imkanı oluşuyor.

Portekiz vatandaşlığı için az düzeyde Portekizce, temiz bir sicil şartı aranıyor. Bununla beraber ilk yıl 7 gün, sonrasındaki her iki yıl içinde 14 gün Portekiz'de geçirilmesi gerekiyor.

Bu iki ülkede vatandaşlık işlemleri sonra erene kadar kart veriliyor. Bu kart sayesinde her iki ülke de de o ülkenin vatandaşı gibi iş kurma, çalışma, çocuğunu okula gönderme gibi, sadece pasaport hariç, tüm haklara sahip olunabiliyor. Aynı zamanda İngiltere hariç tüm AB ülkelerine serbestçe giriş çıkış, hatta 6 ay boyunca yaşama hakkı bulunuyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Hem tasarım ve konumuyla hem de cazip ödeme seçenekleriyle yatırımcıların dikkatini çeken Polat Ev G

19 Ekim 2017


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.