Bursa'da bin TL'nin altında kiralık konut kalmadı!

Kira fiyatlarının hızla yükseldiği şehirler arasında Bursa da yer alıyor.

23 September 2021
Bursa'da bin TL'nin altında kiralık konut kalmadı! Son dönemlerde Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde kiralık konut fiyatlarında ciddi artışları yaşanıyor. Özellikle büyük şehirlerde oluşan talep sonrasında kira fiyatlarında büyük artışlar oldu.

Birgün'de yer alan habere göre, Bursa kiralık konut piyasasını değerlendiren Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Çelebi, yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Bursa'da yaşanan hareketlilikten bahseden Çelebi, "Ekim ayının başından itibaren üniversite okuyan öğrenciler Bursa'ya ikametgah etmeye gelecekler. Onlarda zorlu bir süreçten geçecekler. Kiralamalarda aşırı derece talep ve bu talebin karşılığında üretilemeyen konut var. Geçmişte yapılan 0.64 ve 0.74 kampanyasıyla ihtiyaç sahiplerinin önüne geçilme durumları yaşandı. Bunun yanı sıra mülteci dediğimiz baskın göç kesiminin Bursa'da yer alması, şehrin nüfusunun artmasına oldukça etken olmuştur. Yine sanayi şehri olması, buraya çalışmaya gelen vatandaşların oluşu ile hepsini bir havuzda değerlendirdiğimizde bugün ki rakamlarla karşılaşıyoruz. Özellikle kiraların yansımasıyla enflasyonu yukarıya çıkartmak veya yukarıdan aşağıya indirmek bizim elimizde. Bu noktada ciddi anlamda düşünüp, doğru hareket edilmeli. TÜİK raporlarına göre enflasyonun yüzde 18 gibi rakamlardan ziyade daha aşağıda tutup hem ülke ekonomisini ayakta tutmalı, hem de çalışan insanlarımızın maddiyat durumlarına bakılarak mülkleri vermenizi tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR NE DURUMDA?

Bursa ilçelerindeki kira fiyatlarına da değinen Çelebi, "Bursa'nın özellikle öğrencinin geleceği bölgede kira fiyatları, bin 500-3 bin lira arasında. Mülkün olmaması, olan mülklerin de kendi içerisinde değerlenmesi bu fiyatları oldukça etkiledi. İlçelerdeki kira fiyatlarına bakacak olursak; bin liradan başlayıp Yıldırım'da 6 bin, Osmangazi'de 7 bin 500 liraya kadar ev bulmak mümkün. Nilüfer bölgesinde ise bin liraya kiranın olmadığını ve 10 bin liraya kadar kira fiyatlarının seyrettiğini görüyoruz. Bursa'nın değerlenmesini sektör olarak çok istemiştik, ama bu kadar değeri kaldırabileceğini ön görmemiştik. Bursa'da ikametgah eden halkımız, kira fiyatlarından dolayı ister istemez serzenişte bulunuyor. Bursa güçlü bir şehir. Enflasyonu aşağıda tutar, ekonomiyi güçlendirirsek Bursa yaşanabilir şehir unvanından asla vazgeçmeyecektir. Osmangazi'de imar planı olmadığı için çok kısıtlı arsalar var. Yıldırım'daysa yeni üretimlerin olmadığını görüyoruz. Bu yüzden daha çok Mudanya ve Nilüfer bölgelerinde şehre en yakın lokasyonda olan ilçelerde hareketlikler var" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum