Bursa’da Kentsel Dönüşüm İçin Mahkemeden Durdurma Kararı

02 Aralık 2015
PAYLAŞ
Bursa’da Kentsel Dönüşüm İçin Mahkemeden Durdurma Kararı

Bursa 3. İdare Mahkemesi kentsel dönüşümde 0,50 emsal artış yapılabilir uygulamasına durdurma kararı verdi...

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 29 Mayıs 2015'te riskli binalarda Riskli Bina tespit edilerek Kentsel Dönüşüm yapılması halinde 0,50’ye kadar emsal artışı yapılabilir' kararı vermişti. Bursa genelinde 17 ilçede onaylı olan bu uygulamaya Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından durdurma kararı çıkarıldı.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, kentsel dönüşüm yapılması halinde 0,50 emsal artışına itiraz etti ve mahkemeye taşıdı. Bursa'da bir çok bina bu konuyla ilgili meclis kararını beklerken, bazı binalar meclisten çıkan kararla yıkım ve yenileme işlemlerine başlamıştı. Bursa 3. İdare Mahkemesi 0,50 emsal artışı uygulamasını durdurdu.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, "0.50 emsal artışı konusunda mahkeme, hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varmıştır. Diğer yandan plan notu değişikliğine dayanılarak emsal artırılmak suretiyle inşaat faaliyetlerin başlatılması halinde telafisi güç zararların oluşabileceği sonucuna varılmıştır. Dava konusu işlemin uygulanması halinde, telafisi güç zararlar doğabileceği öngörülerek Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından 16.11.2015 gün itibariyle 'yürütmenin durdurulmasına' karar verilmiştir." şeklinde açıklamada bulundu.


"Bursa’da Kentsel Dönüşüm İçin Mahkemeden Durdurma Kararı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap