Bursa’nın 200 yıllık Tahir Ağa Hamamı Restore Ediliyor!

Bursa'nın 200 yıllık Tahir Ağa Hamamı restore ediliyor. Proje tamamlanma aşamasına geldi

19 Ağustos 2015
Bursa’nın 200 yıllık Tahir Ağa Hamamı Restore Ediliyor!

Bursa'nın 200 yıllık Tahir Ağa Hamamı restore ediliyor. Proje tamamlanma aşamasına geldi...
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması yönünde Mudanya’da yürüttüğü projelerden biri olan Tahir Ağa Hamamı’nı sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin merkezi haline getirecek proje tamamlanma aşamasına geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, harabe haldeki yapının özgün kimliğine kavuşmak üzere olduğunu belirterek, tarihi binayı Ekim ayı içinde hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeoparka kadar her alanda tarihi ve kültürel miras çalışmalarını aralıksız sürdüren ve bunun sonucunda da Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Mudanya’ya bir eser daha kazandırıyor. Daha önce Eski Zeytin Halini ve geçtiğimiz günlerde de aynı alandaki Tekke-i Cedid Konağı’nı restore ederek ilçeye kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yine aynı bölgedeki 200 yıllık Tahir Ağa Hamamı’nda sürdürdüğü restorasyon çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdi. Harabe halindeki yapı, restorasyon çalışmalarıyla özgün kimliğine yeniden bürünürken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaları yerinde inceledi.

İlçeye değer katacak
UNESCO ile birlikte artık Bursa’nın değerlerinin evrensel değer haline geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, tüm ilçelerdeki eserleri ayağa kaldırma çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Mudanya’nın kalbi olan Eski Zeytin Halinin yanında bulunan 2 asırlık Tahir Ağa Hamamı’nda kamulaştırma sorununun çözülmesinin ardından çalışmaları hemen başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Harabe haldeki görüntüsüyle ilçeye yakışmayan bina, orijinal görüntüsüne kavuştu. Çifte Hamam olarak yıllarca hizmet veren ancak dana sonra kaderine terk edilen eser, yakın zamanda sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak bir mekana dönüşüyor. Eylül sonu gibi çalışmaları bitirip, Ekim ayı içinde de kullanıma açmayı hedefliyoruz. Şimdiden Mudanya’ya ve Mudanyalılara hayırlı olsun” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kira bedelini döviz olarak ödeyen expat’lar TL’ye geçti

Kira bedelini döviz olarak ödeyen expat’lar TL’ye geçti

RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, İstanbul'daki expat'ların konut tercihlerini değerle

26 Eylül 2017


“Konut almayı düşünenlerin harekete geçmesi lazım”

“Konut almayı düşünenlerin harekete geçmesi lazım”

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ve Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan

26 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat