Çamlıca Camii Son Hali

İstanbul Üsküdar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

23 Şubat 2016
Çamlıca Camii Son Hali

Yapım çalışmaları tüm hızıyla devam eden Çamlıca Camii inşaatında kaba inşaatın sonuna gelindi. Caminin bu yıl Kadir Gecesi'nde ibadete açılması hedefleniyor...

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Çamlıca Camii'nde inşaat çalışmaları son hızıyla devam ediyor. 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan Çamlıca Camii inşaatında kaba inşaatın sonuna gelindi. Yaklaşık 500 kişinin gece gündüz çalıştığı camide 6 minarenin kaba inşaatı tamamlandı. 90'ar metre uzunluğundaki bir ve iki numaralı minarelerin külahları takılırken diğer minarelerin külahlarının takılması için uygun hava durumu bekleniyor.

çamlıca camii 11

Yaklaşık 125 bin metrekare alan üzerinde yapım çalışmaları devam eden caminin dev kubbesinin yapımı da devam ediyor. Tamamlandığında 72 metre yüksekliğe ve 35 metrelik çapa sahip olacak dev kubbenin önümüzdeki hafta tamamlanması hedefleniyor.

Çamlıca Camii'nin kapalı bölümünde dev kubbenin haricinde çeşitli boylarda 39 kubbe, avlu kısmında 21 ve son cemaat olarak adlandırılan cami girişinde 9 kubbe olacak. Camide farklı boyutlarda toplam 70 kubbe olacağı açıklandı.

çamlıca camii 3

Çamlıca Camii'nde 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin sergileneceği müze ile 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları yer alacak.

50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde tasarlanan Çamlıca Camii'nin bu yıl Kadir Gecesi'nde hizmete açılması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Burada sadece bir camii inşaatı değil, Konferans salonları, sanat atölyeleri ile dev bir kompleks yapıyoruz. 2016 yılının Kadir gecesinde söz verdiğimiz gibi Camiyi hizmete açacağız" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ivanka Trump'ın 20 Milyon TL'lik Yeni Evi

Ivanka Trump'ın 20 Milyon TL'lik Yeni Evi

Ivanka Trump eşi ve üç çocuğuyla birlikte Washington'a taşınıyor. İşte Ivanka Trump'ın yeni evi...

04 Ocak 2017


Su Kulesini Rezidansa Dönüştürdüler

Su Kulesini Rezidansa Dönüştürdüler

Mike Thomas ve mimar kızı İngiltere'deki metruk bir su kulesini 300 bin dolar harcayarak 3 odalı bir

13 Aralık 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat