Çetin HES Barajı Satılıyor

13 Haziran 2016
PAYLAŞ
Çetin HES Barajı Satılıyor
Norveç'in yenilenebilir enerji şirketi Statkraft, Siirt'te bulunan Çetin Hes Barajı projesini  önce durdurdu şimdi ise satışa çıkarıyor...

Norveçli yenilebilir enerji şirketi Statkraft, Siirt’te yapımını üstlendiği Çetin Hidroelektrik Santrali’nin (HES) satışı için Garanti Yatırımı yetkilendirdi.

Yaklaşık üçte biri tamamlanan fakat güvenlik gerekçesi ile Şubat ayında inşaatını durduran şirket şimdi de Çetin Hes’i satışa çıkardı.

2009’dan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupa'nın en büyük hidroelektrik üretici şirketi Statkraft, 517 megavat büyüklüğündeki santralin satışı için 1 Ağustos tarihine kadar teklifleri alacak. Toplam 49 yıllık lisansla Statkraft'a ait Çetin HES'in satışının bu yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

Bu hafta satış süreci başlayan Çetin Hes Barajı Siirt projesi tamamlandığında yılda 1 milyar 460 milyon kilovat saat enerji sağlayaktı. Siirt büyüklüğünde 6 ilin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip olan Çetin Hes’in inşaatını üstlenen İlci İnşaat iflas erteleme istemişti.


"Çetin HES Barajı Satılıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap