Çevre Kirliliğiyle Mücadelede Yeni Adımlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğiyle mücadele ve çevrenin korunması kapsamında 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan çalışmaları açıkladı.

25 October 2018
Çevre Kirliliğiyle Mücadelede Yeni Adımlar Çevrenin korunması, kirliliğin önlenmesi ve vatandaşlara çevre bilinci aşılanması giderek önem kazanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlıkta düzenlenen toplantıda çevre konusundaki çalışmaları anlattı.

Sıfır atık, bisiklet yolları, gürültü bariyerleri gibi çalışmalardan bahseden Bakan Kurum, her ilde bir Millet Bahçesi yapılması projesinin de öncelikleri arasında olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca illerde yapılan park ve yeşillendirme çalışmalarında belediyeleri desteklediklerini söyledi.

Bakan Kurum, Van Gölü’ndeki kirliliğe de değindi. Çevre illerdeki atıkların Van Gölü’ne döküldüğünü hatırlatan Kurum, bu durumu ortadan kaldırıp Mavi Bayraklı plaj uygulamasını Van Gölü’ne de taşımak istediklerini belirtti. Bu sayede Van Gölü’nün tarihi ve turistik yüzünün canlanacağını açıkladı.

KIZILIRMAK DELTASI DÜNYA MİRASI OLACAK

Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişiyle Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Frigya Vadileri, Anadolu Açık Hava Müzesi ve Çevre Medeniyet Projesi ile alternatif turizmin gözdelerinden olmuştu. Bakan Kurum şimdi sıranın Kızılırmak Deltası’nda olduğunu söyleyerek deltanın doğal yaşam ve yapı olarak bulunmaz bir güzellikte olduğunu söyledi. Bakan Kurum sözlerine şu şekilde devam etti: “Kızılırmak Deltası'nın dünya mirası listesine girebilmesi için proje yürütüyoruz. Burası bir delta ve kuş cenneti. Gezip yerinde gördük. Dünya mirası listesine girmesi gereken çok önemli bir değer. Buna ilişkin de yine hem Bakanlığımız hem de Samsun Büyükşehir Belediyesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer taraftan çevre koruma faaliyetleri kapsamında artık vatandaşın bilincini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çevreye duyarlı nesillerin yetişmesi, geleceğe daha güzel bir çevre bırakmak adına çocuklarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla da Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak çalışmalarımız var. Bunların sayısını da artıracağız."

HERKES ÇEVRE BİLİNCİ KAZANACAK

Ülkemizde yaşam kalitesinin artması için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de çevre bilinci. Hava kirliliği, katı atıklar, yetersiz ağaçlandırma, su kirliliği insan hayatını ciddi şekilde etkiliyor. Bunun önüne geçmek için faaliyetlerine devam eden Bakanlık halkın bu konuda bilinçlenmesinin katkı vereceğini düşünüyor.

Hava kirliliğinin önüne geçmek için hava kalitesi ölçüm istasyonu sayısının arttırılması planlanırken, büyük felaketler yaşanmasının önüne geçmek adına çevre kirliliğinin anlık izlenmesini sağlayacak sistemler üzerinde çalışılıyor.
Bakan Kurum, ayrıca vatandaşta çevre bilinci oluşturmak adına Çevre Etiketi uygulamasını geçeceklerini bildirdi. "Çevre dostu ürünlere etiket verip vatandaşın bilincini artırma konusunda çalışma yürüteceğiz. Çevreye duyarlı, çevre hassasiyeti olan ürünlere belgeler vererek vatandaşların da bu konuda çevre duyarlılığını artıracağız. Özellikle yabancı konuklar çevreye duyarlı otellerde kalma konusunda talepleri var. Biz bunu tüm Türkiye'de artırmayı hedefliyoruz” diyerek çevre konusunda tüketicilerin de sorumluluk almasını sağlayacaklarını söyledi.

Son olarak Bakan Kurum çevre kirliliğinin önlenmesi adına Türkiye Tabiat Tarihi Müzesi kurulması, akıllı çevre denetimlerinin başlatılması, denizlerde havzalarda kirliliğin sürekli izlenmesi gibi çalışmaların yürütüldüğünü sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

İstihdamı ve sanayiyi desteklemek amacıyla yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgelerine Yönelik Bed

09 November 2018


Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

UNESCO mirası Kapadokya’da Peribacaları etrafında yapılan kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanı M

06 November 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum