Çinlilerin Türkiye'deki yatırımları rekor kırdı

2020 yılında Çinli yatırımcıların Türkiye'deki faaliyetlerini artırdığı görüldü.

20 October 2020
Çinlilerin Türkiye'deki yatırımları rekor kırdı Yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışları bu yıl pandemi nedeniyle gerilerken bazı ulusların yatırımlarını artırdığı görüldü. Bunların başında Çinli yatırımcılar geliyor.

Çinlilerin 2020 yılının Ocak-Eylül arası döneminde Türkiye genelinde 659 adet konut alarak rekor kırdığı belirtildi. Önümüzdeki dönemlerde Çinli yatırımcıların Türkiye'deki yatırımlarına devam etmesi bekleniyor.

AA'nın aktardığı habere göre, yılın 9 ayında Türkiye'de en fazla konut satan alan yabancıların listesinde Çinliler, 12'nci sırada yer buldu. Daha önce bu listeye 2016 yılında 281 adet konutla 16'ıncı sıradan ve 2015 yılında 271 adetle 18'inci sıradan dahil olmuşlardı. Çinliler söz konusu listede son 3 senedir yer alamıyordu.

"DAHA ÇOK VATANDAŞLIK İÇİN ALIM VAR"

Çinlilerin Türkiye'deki yatırımlarını değerlendiren Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Çinlilerin şimdilik daha çok vatandaşlık hakkı için konut aldığını belirterek, "Henüz yolun başındayız, mevcut potansiyelimizin çok altındayız. Küresel olarak İpek Yolu'nun üzerindeyiz, daha çok Çinlinin ülkemize gelmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ticari bağların çok eskiye dayandığını, Kuşak ve Yol Projesi ile İpek Yolu'nun tekrar canlandığı düşüncesini paylaşan Akbal, "Çinlilerin yıllık yurt dışı gayrimenkul yatırımı 50 milyar doların üzerinde. Doğru bir strateji izlersek bu pastadan büyük bir pay alabilme potansiyelimiz var. Çinli sanayicinin, kurumsal gayrimenkul yatırımcısının ve gerçek alıcının kolaylıkla ulaşabildiği bir ülke haline gelebiliriz" diye konuştu.

PANDEMİ SONRASI TANITIMLAR ARTACAK

Türk gayrimenkul ürünlerinin Çin'de tanıtımı adına çalışmalar yürüteceklerinden bahseden GİGDER Başkanı Akbal, "GİGDER olarak pandemi sonrasında Çin'in önemli şehirlerinde sektör temsilcilerimizin katılımcılarıyla çeşitli tanıtım etkinlikleri ve fuar organizasyonları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Firmalarımızın Çin'de daha etkin tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmesi ve bu organizasyonların kamu tarafından sağlanacak teşvik mekanizmalarıyla desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışında 12 ülkede açılacak temsilciliklere muhakkak Çin de eklenmeli" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK İLGİ GÖSTERİLEN ŞEHİRLER

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurt Dışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün ise Çinli yatırımların en fazla İstanbul'da konut aldığını belirterek, "Çin vatandaşları aslında Antalya ve Ankara gibi ülkemizin başka illerine de ilgi gösteriyor. Yurt dışı tanıtımlarında Çin'e ağırlık verilmesinin satış rakamlarını çok daha yukarıya taşıyacağı kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

Çinlilerin alternatif yaşam merkezleri aradığından bahseden Özgün, "Türkiye'de Çin'in yatırımları 15 milyar doları geçti. Son 5 yılda Türkiye'deki yatırımlarında yüzde 120'lik artış yaşandı. Çin merkezli şirket sayısı ise 1.000'i aştı. Bu yatırımların kısa sürede iki katına çıkarılması bekleniyor. Çinliler, Demir İpek Yolu nedeniyle İstanbul, Mersin, Bursa ve Antalya gibi liman kentlerini önemsiyorlar, gayrimenkulün yanı sıra lojistik, sağlık, turizm ve tarım yatırımlarına da ağırlık veriyorlar" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


2022 Ocak ayı kira artış oranı belli oldu!

2022 Ocak ayı kira artış oranı belli oldu!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Ocak ayı kira artış oranları belli oldu.

04 January 2022


Döviz kurlarındaki dalgalanmalar konut satışlarını etkiliyor

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar konut satışlarını etkiliyor

Son haftalarda döviz kurlarında yaşanan ani düşüşler, konut fiyatlarını ve satışları etkiledi.

03 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum