Çökertme Koyu Davasını Çevreciler Kazandı

Muğla'da bulunan Çökertme Koyu'nun imara açılıp açılmayacağı davası sonuçlandı...

01 Temmuz 2017
Çökertme Koyu Davasını Çevreciler Kazandı Muğla'da bulunan Çökertme Koyu'nun imara açılıp açılmayacağı davası sonuçlandı...

2014 senesinde imara açılması için başvuruda bulunan koy için verilen nihai karar belli oldu. İmar planı ile ilgili açıklanan mahkeme kararı neticesinde Çökertme Koyu imara uygun bulunmadı.

MAHKEME KARARI AÇIKLANDI
Muğla-Milas Çökertme Turizm Merkezi'nin koy üzerinde kurduğu yerleşme planı üzerine tepki gösteren çevreciler mahkemenin kazanan tarafı oldu. Turizm merkezi olarak ilan edilen ve yaklaşık 796 hektar alanı kapsayan bölgenin plan doğrultusunda turizm tesis alanı, kentsel gelişim alanı, orman alanı ve arkeolojik sit alanı olarak planlanmasını istemeyen Bodrum Denizciler Derneği ile Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi'nin itirazı işe yaradı. Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen karara göre, imar planı kamu yararına uygun bulunmadı.

BÖLGENİN DOĞAL ÖRTÜSÜ BOZULACAK
Projenin hayata geçmesine yönelik itirazın gerekçesi olarak ise Çökertme Koyu'nda bulunan Akdeniz bitki örtüsü ile doğal örtüsünün bozulma ihtimali öne sürüldü.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.