Çorum Belediyesi’nden Dev Proje!

Çorum Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

04 Eylül 2015
Çorum Belediyesi’nden Dev Proje!

Çorum Belediyesi, 55 milyon liralık yatırım hacmine sahip dev depolama tesisinin inşaat işi ihalesini yaptı.

Çorum Belediyesi’nin katı atıklardan enerji üretmesine de olanak sağlayacak olan “Katı atık düzenli depolama” projesinin inşaat ihalesi yapıldı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, şehirlerin en fazla üzerinde çalıştıkları konulardan birisinin temiz bir çevre oluşturmak olduğunu belirterek, belediye olarak yaptıkları yatırımlarda Çorum’un, temiz şehir özelliğini koruduğunu ve sahip olduğu bu unvanı daha ileri bir noktaya taşımak istediklerini söyledi.

Çevre yatırımları arasında rüzgâr enerji projesi, atık pil ve atık yağ toplama, çöplerin yer altına alınması gibi yatırımları olduğunu hatırlatan Başkan Külcü, Çorum Belediyesinin çevre temizliği kapsamında şehre kazandırdığı projelerin bazılarının diğer iller tarafından örnek alındığını hatta yurt dışından dahi yer altı çöp konteynır sistemini incelemek için heyetlerin geldiğini vurguladı.

Katı atık projesi kapsamında çöplerin depolama ve rehabilite alanlarındaki metan gazını toplamak için gaz toplama sisteminin kurulacağını açıklayan Başkan Külcü, daha sonra burada kurulacak entegre tesislerle gaz üretimine sonrasında ise elektrik üretimine de geçeceklerini bildirdi. Başkan Külcü, ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre üretebileceğini kaydetti.

Vahşi depolama bölgelerinin haşerenin oluşum noktalarından biri olduğu için Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacaklarını dile getiren Başkan Külcü, “Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak. Çorum Belediyeler Çevre Birliğine üye olan ilçe belediyeler bu proje ile vahşi depolamadan düzenli depolama sistemine geçecek. Ayrıştırma sistemi ile çöpler ayrıştırılacak. Bu sayede çöplerin çevreye zararı engellenecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Birliğe üye ilçelerdeki çöpler için Laçin, İskilip, Alaca ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere dört adet transfer istasyonu kurulacak,tırlar vasıtası ile çöpler merkeze taşınacak. Çorum merkezdeki ve ilçelerdeki mevcut vahşi çöp depolama alanları rehabilite edilerek kapatılacak. Çok küçük olan çöp sahaları da en yakın rehabilite edilmiş çöp sahasına taşınacak” dedi.

AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılacak olan Katı Atık Tesisi ve çöp toplama istasyonlarının, ihale dosyası komisyon tarafından değerlendirildikten sonra Avrupa Birliği delegasyonuna gönderilecek. Kabul edilmesiyle birlikte bir an önce inşaat çalışmaları başlayacak. Ocak 2016 da inşaatın başlaması hedeflenirken, 2017 yılının sonunda tesisin faaliyete geçmesini planlanıyor. Katı Atık Projesi'nin maliyeti 55 milyon TL'yi bulacak. Projenin inşaatı devam ederken ayrıca 5 milyon TL’lik makine ve ekipman ihalesi de yapılacak. Böylece toplam yatırım bedeli 60 milyon TL’yi bulacak.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Türk yatırımcının yeni gözdesi Kaliforniya

Türk yatırımcının yeni gözdesi Kaliforniya

Türk yatırımcıların dikkati son yıllarda gayrimenkul fiyatları ortalama 250 bin dolar civarında olan

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.