Çukurova Holding’ten 4.4 Milyar Dolarlık Çılgın Teklif

Çukurova Holding'in patronu Karamehmet, Suudi Arabistan'da inşa edilecek 11 statlık dev kompleks için 4.4 milyar dolarlık teklifte bulunacak.

03 Kasım 2014
Çukurova Holding’ten 4.4 Milyar Dolarlık Çılgın Teklif

Çukurova Holding'in patronu Karamehmet, Suudi Arabistan'da inşa edilecek 11 statlık dev kompleks için 4.4 milyar dolarlık teklifte bulunacak.

Arap Baharı'nın ardından sosyal alanlara yatırımlarını artıran Suudi Arabistan, dünyanın en büyük spor komplekslerinden birini oluşturmak için düğmeye bastı. Ülke yönetimi, yaklaşık 4.5 milyar dolara mal olacak dev bir spor tesisindeki ihale süreci için ilk adımı attı. 11 statlık kompleks için yarışacak firmalar arasına Türkler de katılacak. 9 teklifin listeye alındığı spor kompleksiyle ilgilenenler arasında Türk işadamı Mehmet Emin Karamehmet de yer alıyor. Çukurova Grubu'nun patronu olan Karamehmet'in inşaat şirketi Baytur, ABD merkezli Clark Construction ile birlikte teklif verecek.

PROJE 4.4 MİLYAR DOLARLIK

Ortadoğu'nun en büyük enerji şirketi Saudi Aramco'nun sorumluluğunda olacak 11 stadın her biri yaklaşık 45 bin koltuk kapasiteli olacak. Başkent Cidde'ye 50 kilometre uzaklıkta yer alacak olan King Abdullah Sport City kompleksinde her bir stat ortalama 400 milyon dolar olarak hesaplandı. Sosyal alanlarla birlikte projenin toplam bedeli ise 4.4 milyar dolar olacak. Kompleksin 2.5 yıla kadar tamamlanması öngörülüyor.

AMERİKALI ORTAK

Sabah'ta yer alan habere göre; Binladin Group, Samsung, Strabag gibi devlerin yer alacağı projede Karamehmet'in ortağı olan Clark Construction, ABD'nin en köklü inşaat firmaları arasında sayılıyor. 1906'da kurulan şirket, Forbes'un hazırladığı ABD'nin en büyük özel şirketler liginde 92'nci oldu. 4 bin 500 çalışanı bulunan firma, geçen yılı yaklaşık 5 milyar dolarlık ciroyla kapatmıştı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tahincioğlu, Eylül ayında Dubai’de basın toplantısı yapacak

Tahincioğlu, Eylül ayında Dubai’de basın toplantısı yapacak

Tahincioğlu Gayrimenkul, 11 Eylül’de Dubai Cityscape’de düzenlenecek toplantıda basınla bir araya ge

22 Ağustos 2017


Kuzu Grup ‘En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 130’a yükseldi

Kuzu Grup ‘En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 130’a yükseldi

Kuzu Grup, ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 11 sıra yükselerek 130’a yükse

21 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat