Cumhurbaşkanı’ndan TANAP Açıklaması

15 Mart 2016
PAYLAŞ
Cumhurbaşkanı’ndan TANAP Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TANAP projesinin takvime uygun hızla ilerlediğini, planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıldığını açıkladı...

Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan çıkarılacak doğal gazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP projesinde çalışmalar devam ediyor. İlk gaz akışının 2018 yılında gerçekleşmesi planlanan TANAP projesi Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltması, Türkiye'nin her yıl hızla artan doğalgaz talebinin karşılanması için kritik önem taşıyor.

10 milyar dolarlık TANAP projesinin temeli 17 Mart 2015'te Kars'ta atılmıştı. Proje Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde sona eriyor. Hat buradan Avrupa ülkelerine doğalgaz akışı için TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5. Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için Ankara'ya gelen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, "TANAP'ta çalışmalar öngörülen planlamaya uygun şekilde hızla ilerliyor. Projenin planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. Güney gaz koridoru konusunda da tüm paydaşlarla koordinasyon halindeyiz" dedi.


"Cumhurbaşkanı’ndan TANAP Açıklaması" haberine ait yorum yok

Yorum Yap