• Diğer Haberler
  • Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne Tünelle Bağlanacak 18 Katlı Hastane

Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne Tünelle Bağlanacak 18 Katlı Hastane

Ankara Çankaya'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Temmuz 2014
Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne Tünelle Bağlanacak 18 Katlı Hastane

Ankara Çankaya bölgesinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne tünelle bağlanacak 18 katlı hastane yapılmasının planlandığı öne sürüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çankaya’da imar planlarında değişikliğe giderek Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne tünelle bağlanması planlanan 18 katlı devlet hastanesi inşaatının önünü açtı. Nisan sonunda askıdan inerek resmiyet kazanan ‘Çankaya İlçesi, Çukurca Mahallesi 28422 ada 1 parsel ve çevresi için hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği’ hakkında Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi dava açtı.

Değiştirilen imar planının notlarında, “Sağlık tesisi alanı ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü alanı arasında 30 metrelik yolun altından tünel vb. bağlantı yapılabilir” maddesi yer alıyor.

''YASAL İŞLEMLER SONRASINDA GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR''

Şehir Plancıları Odası, dava dilekçesinde tünele de değinerek “Amacın sadece Cumhurbaşkanlığı’na hizmet edecek bir sağlık tesisinin yapımı olduğu anlaşılmaktadır. Böylesi bir kullanım kararının esasen kamuya hizmet etmeyeceği bellidir. Köşke hizmet edecek bir sağlık tesisi yapılması amaçlanamakta ise bu sağlık tesisi Cumhurbaşkanlığı Köşkü ihtiyaç programına alınarak, gerekli yasal işlemler sonrasında gerçekleştirilmelidir” dedi.

ÜST ÖLÇEKLİ PLANLARDA YER ALMIYOR

Odanın itiraz ettiği başka bir husus da hastanenin üst ölçekli planlarda yer almıyor olması. 2007’de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan ve şehrin bütününü kapsayan üst ölçekli imar planlarında (‘2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’) bölgeye hastane yapılması konusunda bir karar olmadığı, devlet hastanesi gibi önemli bir yapı planlanırken yer seçiminin trafik ve altyapı gibi kriterler gözetilmeden rastgele yapılamayacağı, şehir planlama biliminin gereklerine uyulması gerektiği de dava dosyasında belirtildi.

''HASTANE KÖŞKE HİZMET EDECEK''

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon, Radikal’e yaptığı açıklamada “Tünelden anladığımız vatandaşların yüksek güvenlik önlemleri alınan köşk ve civarına giremediği gibi hastaneye de giremeyeceği ve hastanenin köşke hizmet edeceği. Bir yere hastane yapılacaksa önce erişilebilirliği, diğer kentsel fonksiyonlarla ilişkisi gözetilmelidir. Bilimsel gerekçeler gözetilmeden ve üst ölçekli planlarla uyumsuz olarak böyle önemli bir karar verilemez” diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat