• Diğer Haberler
  • Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Çamlıca Cami, yarın ibadete açılıyor...

30 Haziran 2016
Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Çamlıca Cami, yarın ibadete açılıyor...

Temeli 6 Ağustos 2013’te atılan Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olma özelliği taşıyan Çamlıca Cami yarın yani Kadir Gecesi ibadete açılıyor.

Temel atma töreninde camiyi Kadir Gecesi açacakları sözü verdiklerini hatırlatan İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, caminin dışında yapılan başka projeler nedeni ile inşaatın uzadığını, Kadir Gecesi sözümüzü tutmak adına bir geceliğine camimizin avlusunda sembolik bir kalabalıkla Enderun usulü teravih namazı kılacağız dedi.

Çamlıca cami inşaatında son durum hakkında da bilgi veren Külünk, 6 minarenin kubbeleri ve alemlerinin takıldığını söyledi.

Külünk, “"Ana kubbenin betonunu temel atma merasiminden 1071 gün sonra güzel bir tesadüf, bitirdik. Camide şu an 350 kişilik insan gücüyle projemizi yürütüyoruz. İstanbul ve İstanbul dışındaki 10'a yakın atölyede de bizim için işler yapılıyor, 500 kadar insan da orada çalışıyor. Yaklaşık 850 kişilik bir insan gücüyle biz bu projeyi ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Seramik, çini, mermer, taş, alçı ve ahşap doğrama işlerimiz için şu an 10’ yakın atölye bizim için üretim yapmakta." diye konuştu.

SADECE CAMİ DEĞİL...

Sadece bir cami değil aynı zamanda bir kültür kompleksi tasarladıklarını belirten Külünk, "Geleneksel anlamda da bir külliye olarak tasarlandı. 11 bin metrekare büyüklüğünde bir müzemiz, 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerimiz, 3 bin metrekare büyüklüğünde bir kütüphanemiz, bin kişilik bir konferans salonumuz, 8 de sanat atölyemiz var. 3 bin 500 araçlık kapalı otoparka sahibiz. Fakat bunların hepsinin yanında sivil savunma anlamında biz özelliğimiz var. Kapalı bölgelerimizde 100 bin insanı barındırabilecek alana sahibiz. Bu proje yapılırken İstanbul için düşünülendeprem katsayısının üzerinde katsayı dikkate alınarak yapıldı. Bu açıdan bu ihtiyacın da karışılacağını düşünüyoruz. Camimizin halı serili alanında 25 bin kişi, avluda 12 bin 500 kişi, dış avlu da dikkate alındığı zaman yaklaşık olarak 60 bin kişi bu camide aynı anda ibadet edebilecek” ifadesinde bulundu.

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.