Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor

30 Haziran 2016
PAYLAŞ
Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor
Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Çamlıca Cami, yarın ibadete açılıyor...

Temeli 6 Ağustos 2013’te atılan Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olma özelliği taşıyan Çamlıca Cami yarın yani Kadir Gecesi ibadete açılıyor.

Temel atma töreninde camiyi Kadir Gecesi açacakları sözü verdiklerini hatırlatan İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, caminin dışında yapılan başka projeler nedeni ile inşaatın uzadığını, Kadir Gecesi sözümüzü tutmak adına bir geceliğine camimizin avlusunda sembolik bir kalabalıkla Enderun usulü teravih namazı kılacağız dedi.

Çamlıca cami inşaatında son durum hakkında da bilgi veren Külünk, 6 minarenin kubbeleri ve alemlerinin takıldığını söyledi.

Külünk, “"Ana kubbenin betonunu temel atma merasiminden 1071 gün sonra güzel bir tesadüf, bitirdik. Camide şu an 350 kişilik insan gücüyle projemizi yürütüyoruz. İstanbul ve İstanbul dışındaki 10'a yakın atölyede de bizim için işler yapılıyor, 500 kadar insan da orada çalışıyor. Yaklaşık 850 kişilik bir insan gücüyle biz bu projeyi ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Seramik, çini, mermer, taş, alçı ve ahşap doğrama işlerimiz için şu an 10’ yakın atölye bizim için üretim yapmakta." diye konuştu.

SADECE CAMİ DEĞİL...

Sadece bir cami değil aynı zamanda bir kültür kompleksi tasarladıklarını belirten Külünk, "Geleneksel anlamda da bir külliye olarak tasarlandı. 11 bin metrekare büyüklüğünde bir müzemiz, 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerimiz, 3 bin metrekare büyüklüğünde bir kütüphanemiz, bin kişilik bir konferans salonumuz, 8 de sanat atölyemiz var. 3 bin 500 araçlık kapalı otoparka sahibiz. Fakat bunların hepsinin yanında sivil savunma anlamında biz özelliğimiz var. Kapalı bölgelerimizde 100 bin insanı barındırabilecek alana sahibiz. Bu proje yapılırken İstanbul için düşünülendeprem katsayısının üzerinde katsayı dikkate alınarak yapıldı. Bu açıdan bu ihtiyacın da karışılacağını düşünüyoruz. Camimizin halı serili alanında 25 bin kişi, avluda 12 bin 500 kişi, dış avlu da dikkate alındığı zaman yaklaşık olarak 60 bin kişi bu camide aynı anda ibadet edebilecek” ifadesinde bulundu.
"Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisi Yarın İbadete Açılıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap