Danıştay’dan Bağcılar Meydanı İçin Flaş Karar

05 Şubat 2016
PAYLAŞ
Danıştay’dan Bağcılar Meydanı İçin Flaş Karar

Danıştay, riskli alan ilan edilen Bağcılar Meydanı ve çevresindeki mahalleler için yürütmeyi durdurma kararı verdi...

Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilen Bağcılar Meydanı ve çevresindeki mahalleler için Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. 22 hektarlık alanı kapsayan Bağcılar Meydanı, Çınar, İnönü, Sancaktepe, Yavuzselim ile Merkez mahallelerinde az sayıda kamuya ait toplam 195 bina bulunuyor.

Dönüşüm uygulamasına girecek olan alan için Uygulama İmar Planları (UİP) ve Nazım İmar Planları (NİP) hazırlanmış ve 2015 yılı mart ayı başında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayından geçmişti. Meydanda iş hanı bulunan Mustafa Tekin Danıştay 14. Daire'ye başvuruda bulundu. Bir bölgenin riskli alan ilan edilmesi için, somut verilerin ortaya konulması gerektiği belirtilen başvuruda, riskli alan ilan edilen bölgede bulunan yapıların, can ve mal güvenliğini riske attığına ilişkin bir tespitin olmadığı savunulduç

Danıştay söz konusu bölge için alınan riskli alan kararı ve imar planları için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Riskli alan olarak belirlenen bölge için bilimsel bir raporun hazırlanmadığına işaret edilirken, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz yolunun da kapalı olduğu belirtildi.


"Danıştay’dan Bağcılar Meydanı İçin Flaş Karar" haberine ait yorum yok

Yorum Yap