DASK Asgari Prim Tutarı Arttı

Dask asgari prim tutarı arttı. İşte zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı 2016…

04 Ocak 2016
DASK Asgari Prim Tutarı Arttı

Dask asgari prim tutarı arttı. İşte zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı 2016…

Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı arttı. Hazine Müsteşarlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan “Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” ile zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı 25 TL’den

-Birinci derecede deprem bölgesinde 70
-İkinci derecedeki deprem bölgesinde 60 liraya çıkarıldı.

Buna göre İstanbul gibi i birinci, ikinci ve üçüncü derecede deprem bölgesinde yer alan illerde 30-40 metrekarelik stüdyo dairelerin Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ortalama yüzde 37 arttı.

DASK NEDİR?

Dask için ödenecek asgari prim tutarı daha önceden 25 TL ile sınırlıydı. Fakat yeni düzenleme ile deprem risk bölgesine göre 70, 60, 50, 40 ve 30 TL civarında olacak.

SİTE YÖNETİMİNE YÜZDE 20 İNDİRİM
Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca site yönetimleri tarafından Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması, ana gayrimenkulün yönetimi kapsamında değerlendirilecek. Site yönetimi tarafından sitedeki konutların en az 3’te 2’sinin sigortalanması durumunda yüzde 15, tamamının sigortalanması durumunda ise yüzde 20 indirim uygulanacak.

Zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı, yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın 160 bin lira olacak. Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedellerinin de tespit edildiği tebliğe göre, DASK genel şartlarında belirtilen zorunlu haller dışında, düzenlenmiş poliçe sonlandırılamayacak.

Hazine Müsteşarlığınca belirlenmek üzere deprem sonrasında sigortalılara avans ödemesi de yapılacak. Avans tutarı, ödenip ödenmeyeceği ise Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) önerisi üzerine müsteşarlıkça kararlaştırılacak.

DASK PRİMİ NASIL HESAPLANIR?
Dask primi şöyle hesaplanıyor; eviniz kaç metrekare ise bunu 750 ile çarpıyorsunuz. Sonra eviniz hangi deprem bölgesinde yer alıyorsa o bölgenin tarifedeki bindeli rakam ile çarpıyorsunuz. Çıkan rakama ise 10 TL ilave ediyorsunuz. Örneğin İstanbul için bu rakam 15 TL.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Self İstanbul’dan ön talep fırsatı

Self İstanbul’dan ön talep fırsatı

Ulaşım noktalarının arasında avantajlı bir konumda yükselen Self İstanbul, ön talep döneminin cazip

27 Temmuz 2017


Daire Kartal’da 254 bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Daire Kartal’da 254 bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Kale Grubu’nun ilk konut projesi olan Daire Kartal, zengin sosyal donatılarıyla 254 bin TL’den alıcı

27 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat