DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünyada her yıl yüz binlerce insanı etkileyen Depreme karşı alınmış en önemli tedbirlerden biri olan DASK nedir? Yaptırılması zorunlu mudur? Cevapları bu haberimizde.

11 Haziran 2018
DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur? Dünya’daki en ölümcül doğal afetlerden biri olan deprem, özellikle de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde çok büyük can kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Türkiye ise coğrafi konumu itibariyle fay hatları üzerinde bulunan ve deprem riskinin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Özellikle nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu noktalara yakın fay hatları, devletin bazı tedbirler almasını zorunlu hale getirmiştir. Devlet tarafından alınan bu tedbirler, can ve mal kaybını en aza indirerek, ne zaman meydana geleceği tahmin edilemeyen depreme karşı vatandaşın korunmasını amaçlıyor. Bu tedbirlerin başında ise Deprem Sigortası bulunuyor.

Açılımı ‘Doğal Afetler Sigorta Kurumu’ olan DASK, yapılması zorunlu olan Deprem Sigortası’nı ifade etmek için kullanılıyor. Bu kurum, deprem sırasında meydana gelen maddi zararların karşılanmasını sağlıyor. Evi kullanılamaz hale gelen kişilerin barınma ihtiyacını gideriyor. Evin temelinden, bacalarına kadar her yerini teminat altına alıyor.

DASK Zorunlu Mu?

Depremin yol açtığı yangın, patlama, yer kayması ve tsunami gibi felaketlerden kaynaklanan zararları karşılayan DASK, yani Deprem Sigortası’nın yapılması zorunlu. Yıllık bir sigorta olan DASK, yapılmadığı taktirde herhangi bir maddi ceza uygulanmıyor. Fakat deprem sigortası yaptırmayan kişiler, herhangi bir deprem sonrasında, devletin yapacağı çoğu yardımdan faydalanamıyor.

Bununla birlikte deprem sigortası yaptırmayanlar için bir takım yaptırımlar da mevcut. Bu yaptırımların başında, ev sahiplerinin, alım, satım, kiralama veya tescil işlemlerinin hiç birini gerçekleştirememesi bulunuyor. Yine DASK’ı yapılmayan binalara elektrik veya su verilmiyor. Bankalara, konut kredisi vermek için Deprem Sigortasını zorunlu tutuyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İmar barışı başvuruları uzayacak mı?

İmar barışı başvuruları uzayacak mı?

İmar barışında son 2 haftaya gelindi. Peki, imar barışı başvuruları uzayacak mı? İşte detaylar…

17 Aralık 2018


Konut kredisi faizlerinde son durum ne? (Aralık 2018)

Konut kredisi faizlerinde son durum ne? (Aralık 2018)

Konut kredisi faizlerindeki düşüş Aralık 2018 döneminde de sürdü. İşte banka banka son durum.

10 Aralık 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum