Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

Kiralama işlemleri esnasında ev sahibine ödenen güvence ücreti, depozito olarak tanımlanıyor. Peki, depozito kira yerine geçer mi?

23 Ağustos 2015
Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

Kiralama işlemleri esnasında ev sahibine ödenen güvence ücreti, depozito olarak tanımlanıyor. Peki, depozito kira yerine geçer mi ?

Mesken ya da konut kiralama işlemlerinde, gayrimenkulünü kiraya veren kişiye güvence sağlaması bakımından depozito isteme hakkı yasal olarak, kira süresinin sonuna gelindiğinde herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda kiracıya depozito bedeli geri iade edilebiliyor.

Kira depozito bedeli

Kira depozito bedeli, 3 aylık kira ücretinden yüksek olamıyor. Buna göre; kira bedeli 1000 lira olan bir konut için depozito bedeli en fazla 3 bin lira olabiliyor. Ev sahibi 3 bin liranın üzerinde depozito isteyemiyor.

Kiracıya geri ödenmesi gerekiyor

Kiralama süresi sona erdiğinde ve konutta bir problem yoksa bu durumlarda, depozito bedelinin kiracıya geri ödenmesi yasal zorunluluk haline geliyor.

Aksi takdirde, bir zararın yaşanması durumunda ise, söz konusu zarar bu depozito tutarından düşürülüyor.

Kiracı son kirasını ödememişse...

Depozito, kira bedeli olarak değil, 'yaşanacak zararların güvence altında almak' olarak tanımlanıyor. Fakat, kira süresinin sona erdiği dönemde kiracı son kira borcunu ödemediyse; bu borç depozitodan düşürülebiliyor.

-

Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

-

Yukarıda 'Depozito Kira Yerine Geçer mi ?' sorusuna yanıt olabilecek nitelikte tanımlamalar ve açıklamalar yer almaktadır. İçerikle ilgili soru ve görüşleriniz için info@yeniemlak.com adresine başvurabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.