Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

23 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

Kiralama işlemleri esnasında ev sahibine ödenen güvence ücreti, depozito olarak tanımlanıyor. Peki, depozito kira yerine geçer mi ?

Mesken ya da konut kiralama işlemlerinde, gayrimenkulünü kiraya veren kişiye güvence sağlaması bakımından depozito isteme hakkı yasal olarak, kira süresinin sonuna gelindiğinde herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda kiracıya depozito bedeli geri iade edilebiliyor.

Kira depozito bedeli

Kira depozito bedeli, 3 aylık kira ücretinden yüksek olamıyor. Buna göre; kira bedeli 1000 lira olan bir konut için depozito bedeli en fazla 3 bin lira olabiliyor. Ev sahibi 3 bin liranın üzerinde depozito isteyemiyor.

Kiracıya geri ödenmesi gerekiyor

Kiralama süresi sona erdiğinde ve konutta bir problem yoksa bu durumlarda, depozito bedelinin kiracıya geri ödenmesi yasal zorunluluk haline geliyor.

Aksi takdirde, bir zararın yaşanması durumunda ise, söz konusu zarar bu depozito tutarından düşürülüyor.

Kiracı son kirasını ödememişse...

Depozito, kira bedeli olarak değil, 'yaşanacak zararların güvence altında almak' olarak tanımlanıyor. Fakat, kira süresinin sona erdiği dönemde kiracı son kira borcunu ödemediyse; bu borç depozitodan düşürülebiliyor.

-

Depozito Kira Yerine Geçer mi ?

-

Yukarıda 'Depozito Kira Yerine Geçer mi ?' sorusuna yanıt olabilecek nitelikte tanımlamalar ve açıklamalar yer almaktadır. İçerikle ilgili soru ve görüşleriniz için info@yeniemlak.com adresine başvurabilirsiniz.


"Depozito Kira Yerine Geçer mi ?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap