Deprem gerçeği konut tercihini etkiledi

İstanbul'da yeni bina ve az katlı konut tercihleri arttı.

12 February 2020
Deprem gerçeği konut tercihini etkiledi Son zamanlarda Türkiye'nin birçok bölgesinde meydana gelen depremlerden sonra ülkenin deprem ülkesi olduğu gerçeği bir kez daha akıllara düştü. Konut yatırımcıları ise tercihlerinde deprem gerçeğini ele alarak adımlar atmaya başladı.

Yatırımcıların özellikle 7 yaş ve altında olan az katlı konutları tercih etmeye başladıkları aktarıldı. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, yatırımcıların konut fiyatından ziyade yapıların deprem gerçeğine karşı dayanıklılığını öne aldığı belirtildi.

Son 1 yıl içerisinde az katlı evlere olan talebin yüzde 30 oranında artığını belirten Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, "Satın alım veya kiralamalarda en çok 7 yaş ve altındaki binalar tercih edilmeye başlandı. Deprem konusunda risk içeren İstanbul ilçelerinde 7 yaşın üstündeki binalar fazla talep görmüyor. İlgi 7 yıl ve altındaki binalarda ise patlamış durumda. Binanın yaşının ardından en çok ilgi ise binadaki kat sayısına yönelik. Yani artık 'yaş ve kat' kriterleri neredeyse fiyatın da önüne geçti" şeklinde konuştu.

ANADOLU YAKASINDA HAREKETLİLİK ARTTI

Fay hattından nispeten uzakta olan Anadolu yakasında ciddi bir hareketliliğin başladığını dile getiren Gökhan Taş, "Zemin avantajı ve az katlı evlerin yoğunlaştığı bölgelerden Çekmeköy başta olmak üzere, İstanbul'un Kuzey kesimi, Kartal'ın üst bölgeleri, Maltepe ve Ömerli bölgelerinde kiralık konut talebi artıyor. Çekmeköy bölgesinde kiralamalardaki artış yüzde 25" ifadelerini kullandı.

SATIŞLAR YÜZDE 50 ARTTI

Özellikle az katlı, bahçeli ev konseptinde birçok konut projesi hayata geçiren Dekar Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, konu hakkında görüşlerini dile getirdi. Kuzu, "Dekar olarak özellikle az katlı bahçeli ev konseptli projeler hayata geçiriyoruz. Vatandaşın her zaman bu tarz projelere ilgisi yoğun. Ancak son aylarda arka arkaya yaşanan depremlerden sonra talepte ciddi artış oldu. Deprem sonrasındaki gün satış ofisimiz tıklım tıklım doldu. Satışlarımız da yüzde 50 arttı diyebilirim" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum