Depremden sonra bağ bahçe yatırımları arttı

İzmir'de geçtiğimiz aylarda meydana gelen depremden sonra kırsal yaşama ilginin arttığı görüldü.

03 March 2021
Depremden sonra bağ bahçe yatırımları arttı İzmir'de koronavirüs salgını, sel felaketi ve deprem felaketinden sonra insanların kırsal yaşam yatırımlarını artırdığı görüldü. Köy hayatı yaşama isteğinde olan İzmirlilerin bağ bahçe yatırımlarını artırdığı belirtildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, İzmir'de son dönemlerde yaşanan felaketlerden sonra kırsal yaşama yönelimin yüzde 20 oranında arttığı belirtildi. Şehir yaşamını terk etmek isteyen insanlar meyve ve sebzelerini yetiştirebilecekleri, toprakla uğraşabilecekleri alanlara yatırım yapmaya başladı.

"ÖZELLİKLE TORBALI'YA KAÇIŞ OLDU"

İzmir'de son dönemlerde bağ, bahçe ve arsa yatırımlarının yükseldiğini belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, "Önce pandemiden kaynaklı bir göç yaşadık. Yazlıkları olan insanlar Çeşme, Urla ve Foça'ya gitti. Orada hala pandemiden kaynaklı olarak bütün siteler dolu. Deprem yönetmeliği konusunda çalışmalar yapıldığı dönemde ani bir deprem yaşadık. İzmir'de ilk defa yıkıma neden olan bir deprem yaşadık. Bu depremden kaynaklı kaçışlar da var. İzmir'in her yerine özellikle Torbalı'ya kaçış oldu. Zeminin sağlam olduğu Atatürk Mahallesi, Evka'ların hepsi, Egekent, Buca, Karabağlar bölgelerine taşınmalar oldu" şeklinde konuştu.

Ekonomik durumunun iyi olanların ise müstakil konutları tercih ettiğinden bahseden Güleroğlu, "Yüzde 20'lik kesim, depreme dayanıklı bölgelere geçti. Yüzde 5'lik bir kesim de yazlık alanlara göç etti. Eskiden hobi bahçeleri vardı, onunla ilgili bir yönetmelik geldi. Buna benzer arsalar alıp, oralarda bungalovlarda yaşamaya başlayan daha dar gelirli bir kesim de var. Genel anlamda İzmir'den yüzde 5'lik kısım kırsala doğru bir geçiş yaptı" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR DA ARTTI

Kırsal bölgelerde yatırımın artmasıyla fiyatların da arttığından bahseden Güleroğlu, "Menemen, Seyrek tarafında ciddi anlamda bir imarsızlık vardı. Orada biz çok ucuza, dönümü 10 bin ve 15 bin TL'ye yerler satıyorduk. Şu anda dönümleri 300 bin, 400 bin TL olan yerleri konuşuyoruz. İnsanlar yatırım yapmak istiyorsa zaten bağ, bahçe alarak ciddi anlamda bir kazanç elde ediyorlar. Hem pandemi hem deprem döneminde de tarlayla, toprakla uğraşmak istiyorlar. Daha önce böyle değildi. İzmir'in en iyi yerinde oturmak istiyorlardı. Fakat yaşam tarzı değişince, yatırım tercihleri de değişti" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum