• Diğer Haberler
  • 'Depremzedeler için Çanakkale'de kalıcı konutlar bitmek üzere'

'Depremzedeler için Çanakkale'de kalıcı konutlar bitmek üzere'

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alan 31 köy ve 10 mahallede Ezine ilçesinde 4 köyde bin 40'ı ağır olmak üzere 2 bin 680 yapının zarar gördüğü depremin izlerin siliniyor.

06 February 2018
'Depremzedeler için Çanakkale'de kalıcı konutlar bitmek üzere' Çanakkale'nin Ayvacık ve Ezine ilçelerine bağlı olan köylerde geçen yıl 6 Şubat'ta yaşanan sarsıntılarda evlerinin hasar görmesinin ardından kurulan konteynerkentte yaşamlarını sürdüren vatandaşlar, inşası süren kalıcı konutlara depremin birinci yılında taşınmak için geri sayıma başladı. 

Yaşanan depremden en çok etkilenen noktalardan biri olan Ayvacık ilçesine bağlı Yukarıköy'de vatandaşların yaşamı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerince oluşturulan konteynerkentte sürüyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa çalışmaları devam eden ve her biri 106 metrekare büyüklüğündeki 205 kalıcı konutun tamamlanması ve depremzedelerin yaşamlarını yeni konutlarda sürdürmeleri için çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

205 KALICI KONUT İNŞA EDİLİYOR

Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, geçen yıl bu zamanlarda yaşadıkları depremde Ayvacık'ın bazı köylerinde bazı evlerin hasar gördüğünü ya da yıkıldığını anımsattı. Sözlerini sürdüren Şahin, depremde 8 vatandaşın yaralandığını hatırlatarak, "Biz bu deprem sonrasında vatandaşlarımızın her konuda yanında olduk. Yaraların sarılması için devletimiz ilk günden bu yana yoğun çaba gösterdi. Bir yıllık bir süre geçti ve şimdi o depremden sonra evleri hasar gören vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yeni evler yapılıyor. Bu evlerde köylülerimiz için her şey düşünüldü. Bu bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşların evleri bir veya 2 odadan oluşuyor. Tuvaletleri ise evin dışındaki ayrı bir bölgede yer alıyor. Yeni yapılan evlerde ise 3 oda, bir salon ve tuvalet bulunuyor. Vatandaşlarımız da yeni yapılan bu evleri görüyor ve hoşnut kalıyor. İnşallah kısa süre sonra bu evler hak sahiplerine kura ile teslim edilecek" dedi. 

"DEPREM ANI HAKKINDA BİLGİLER VERİYORUZ"

Ayrıca Belediye olarak da depremin izlerinin silinmesi için birçok proje yaptıklarını söyleyen Şahin, "Biz bu süreçte vatandaşlarımıza özellikle deprem zamanında ne yapmaları konusunda bilgiler veriyoruz. Ben yine söylüyorum; vatandaşlarımız özellikle deprem anında zarar görebilecek eşyaları çok iyi dizayn etsinler. Tehlike oluşturacak eşyaları yatak odalarına ya sabitlesinler ya da ayrı bir yere yerleştirsinler" diye ekledi. 

Yukarıköy Muhtarı Mehmet Yavaş da 6 Şubat depreminin üzerinden geçen bir yılda depremin yaralarının sarılması için çok büyük ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Yavaş, devletin ne kadar güçlü olduğunun böyle bir afette tekrar görüldüğünü söyleyerek, "Siz burada sahipsiz kalırsınız, evleriniz yapılmaz, unutulursunuz' dediler. Ama devlet bize sahip çıktı. Başbakanımızdan bakanlarımıza kadar gelmeyen 'İhtiyacınız nedir?' demeyen kalmadı. Valimiz gece 03.00'e 04.00'e kadar bizimleydi. AFAD Müdürümüz hala her gün burada. Çok şükür böyle geldi ve geçti. Aradan geçen bir yılda kalıcı konutlarımız tamamlanmak üzere. Vatandaşlarımız yeni evlerine taşınacak günü bekliyorlar" dedi. 
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

İstihdamı ve sanayiyi desteklemek amacıyla yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgelerine Yönelik Bed

09 November 2018


Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

UNESCO mirası Kapadokya’da Peribacaları etrafında yapılan kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanı M

06 November 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum