Dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmiyor

İstanbul ve Bursa'da yaşanan su baskınlarından sonra hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

25 June 2020
Dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmiyor Geçtiğimiz gün İstanbul ve Bursa'da görülen şiddetli yağmurdan sonra bazı bölgelerde sel yaşanmış, bu bölgelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasar tespit çalışmaları başlatılmıştı. Başlatılan çalışmalar büyük oranda tamamlandı ve bölgelerde meydana gelen zararın karşılanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul ve Bursa şehirlerinde yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İki şehirde hasar tespit çalışmalarını büyük oranda tamamlandığını belirten Bakan Kurum, "Selden zarar gören şehirlerimizin eksikliklerini giderecek, vatandaşlarımızın zararlarını telafi ederek yaralarını saracağız" diye konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE EDİLİYOR

Yaşanan doğal afetin iklim değişikliğinin en çarpıcı göstergelerinden biri olduğunu belirten Bakan Kurum, "Yapılan tahminler, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin sebep olduğu iklim krizinin dünya nüfusunun üçte birini doğrudan etkileyeceğini gösteriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak iklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikli vazifelerimizden biri olarak görüyoruz. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, iklim krizinin şehirlerimize olan etkisini en aza indirmek için tüm bölgelerimizi kapsayan çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Karadeniz Bölgesi ile başlattıkları İklim Değişikliği Eylem Planlarını çok yakında diğer bölgeler için de başlatacaklarını dile getiren Bakan Kurum, "Ayrıca hazırlığını sürdürdüğümüz mevzuat çalışmasıyla her şehir ‘Yerel İklim Değişikliği Eylem Planları'nı hazırlayacak. Bu planlar, şehirlerimizin iklim kriziyle mücadelesinde yol haritası olacak" şeklinde konuştu.

YAPILAŞMA BÖLGESİNDE SEL RİSKİ ELE ALINIYOR

Sel tehlikesi olan bölgelerde yapılaşmaya izin verilmediğinin altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Afetler nedeniyle benzer acıları tekrar yaşamamak için riskli bölgelerde, dere yataklarında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermiyoruz. Vatandaşlarımızın güvenli şartlarda yaşamalarını sağlayacak konutlarımızı iklim duyarlı, enerji verimli ve yerel yapı malzemelerini kullanarak inşa ediyoruz" ifadelerini kullandı.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum