Dev Proje Türk Mimarlarına Emanet

Dünyaca ünlü tarihi La Spezia Arsenale Cephaneliği'nin kentsel dönüşümünü kapsayan dev proje Türk Mimarlarına emanet edildi.

12 Haziran 2014
Dev Proje Türk Mimarlarına Emanet

Dünyaca ünlü tarihi La Spezia Arsenale Cephaneliği'nin kentsel dönüşümünü kapsayan dev proje Türk Mimarlarına emanet edildi.

1862 yılında Napoleon Bonapard tarafından inşa ettirilen tarihi La Spezia Arsenale Cephaneliği'nin kentsel dönüşümü, dünyaca ünlü mimar kardeşler Sunay Erdem ve Günay Erdem'in tasarım projesine göre yapılacak.

2012 yılında İtalya'da açılan La Spezia Arsenale 2062 Uluslararası Proje Yarışması iki yılın ardından nihayet sonuçlandı. Jüri üyelerinin, program, özgün detay, tasarım, yaratıcılık, ve körfez manzarası gibi kriterleri baz alarak puanladığı yarışmada finale kalan beş iddialı proje arasından Erdem Mimarlar'ın hazırladığı proje birinci oldu.

BARIŞI SİMGELEYECEK

Sunay Erdem, DHA'ya yaptığı açıklamada ''Dünyada savaşlar henüz bitmese de La Spezia Cephaneliği işlevini çoktan yitirmiştir. Dünyada eninde sonunda barış hakim olacak. La Spezia buna simge olabilir diye düşündük. Çok basit bir fikir uyguladık, cephaneliği silah ile anılan bir alandan, barışı simgeleyen barış adalarına dönüştürmeye karar verdik.'' dedi. Günay Erdem ise ' Cephane limanını barış adalarına dönüştürürken, adalar sırasıyla ilki insanların savaşmayıp sosyalleşeceği meydanlar, kefeler, restoranların, sinemalar, barlar ve kitapçılar adası oldu. İkinci ada barışı simgeleyen hayvanlar ile hayvanların birlikteliğini gösteren bir hayvanat bahçesi adası. Üçüncü ada ise barışın en büyük simgesi çiçeklerin yetiştiği doğal bitki adası olarak tasarladık." açıklamasını yaptı.

TARİHİ LA SPEZIA ARSENALE CEPHANELİĞİ

La Spezia Arsenale Cephaneliği'nin inşaatı, Napoleon tarafından 1857 yılında başlatıldı ve 1862 yılında faaliyete geçirildi. İkinci Dünya Savaşı'nda bombalanan cephanelik tamir edilerek savaş gemilerine ev sahipliği yaptı. Günümüzde fonksiyonunu yitiren ünlü cephanelik La Spezia kentinde atık bir alan olarak kaldı. Yapılan La Spezia Arsenale 2062 Uluslararası Proje Yarışması ile tarihi eserin kente kazandırılması planlanıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat