Devlet Isı Yalıtımı Yapmayanları Cezalandıracak

Devlet, ısı yalıtımı yaptırmayanı yüksek vergiyle cezalandıracak, ısı yalıtımı yaptırana ise destek olacak.

14 Ocak 2015
Devlet Isı Yalıtımı Yapmayanları Cezalandıracak

Devlet, ısı yalıtımı yaptırmayanı yüksek vergiyle cezalandıracak, ısı yalıtımı yaptırana ise destek olacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ısı yalıtımı olmayan binaların vergisine 2017’den sonra yüksek vergi uygulayacaklarının sinyalini verdi.

"VERGİ POLİTİKASIYLA CEZALANDIRACAĞIZ"

Şimşek, ısı yalıtımını sağlamak amacıyla 2017’ye kadar teşvik vereceklerini belirterek “2017’den sonra da ısı yalıtımı yapmayanları belki vergi politikasıyla cezalandıracağız. Niye? Devlet olarak ne yapacağız? Her binanın enerji verimliliği sertifikası olacak, bu kaçınılmaz bir şey. Bu hem çevre hem cari açık hem de genel ekonomik gidişat açısından çok önemlidir. Biz, enerjide üretimi, dışa bağımlılığı konuşuruz ama en önemli kaynak enerji tasarrufudur” dedi.

ISI YALITIMI YAPANA DEVLET DESTEĞİ

Maliye, vatandaşın ısı yalıtımı masraflarını hafifletebilmek adına hükümet desteği sağlanması için birtakım çalışmalar başlattı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hükümet olarak bina ısı yalıtımı yaptırmak isteyenlere alacakları ürünler için taksit kolaylığı sağlayacak bir çalışma yürttüklerini açıkladı.

Enerji verimliliği sağlamak için binalardaki ısı yalıtımının önemine dikkat çeken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ısı yalıtımı yapılmayan binalarda ciddi bir kayıp olduğunu, ısı yalıtımın öneminin herkes tarafından bilindiğini ancak genellikle maliyetten kaçınıldığını söyledi.

Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

''Vatandaşlarımızın şunu bilmelerini isterim ki binalara yapılan ısı yalıtımı sayesinde önemli bir avantaj elde ediliyor. Elektrik veya doğalgazın tüketiminin azalmasıyla hem vatandaşın parası cebinde kalıyor hem de cari açık noktasında ülkeye büyük bir katkı yapmış olunuyor. Zaten buraya yapılan yatırım, birkaç yıl içinde kendisini amorti de ediyor ama biz yine de bu noktada çekimser kalan bina sakinleri için bir hazırlık içindeyiz. Hükümet olarak binalarına ısı yalıtımı yaptırmak isteyenlere, alacakları ürünler için taksit kolaylığını da içeren alternatifli bir çalışma yürütüyoruz''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.