Devletin Konut Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

05 Ocak 2016
PAYLAŞ
Devletin Konut Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Ev sahibi olmak isteyenlere verilecek devlet katkısı için geri sayım başladı. Bu yıl hesap açan vatandaşlara ilk devlet katkısı ödemesi 2019 yılında yapılacak...

64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan konut hesabı desteği 3 ay içerisinde gerçekleşecek vaatler arasında yer alırken, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek uygulamaya yönelik çalışmaların devam ettiğinin müjdesini verdi.

Devletin Konut Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Devletin konut desteğinden faydalanabilmek için Türk vatandaşı olma ve daha önce konut sahibi olmama şartı aranıyor. Bu kapsamda daire sahibi olmak isteyen vatandaşların yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında "konut hesabı" açarak daire sahibi olacağı tarihe kadar en az 3 yıl boyunca bu hesaba düzenli olarak para yatırmaları gerekiyor.

Bu koşulları yerine getiren tüm vatandaşlara daire sahibi olacağı tarih itibariyle biriken toplam paranın azami yüzde 20'sine kadar devlet katkısı ödemesi yapılacak. Devlet katkısı için azami tutar 15 bin lira belirlenmiş olup, her yıl yeniden değerleme oranı ile arttırılacak. Vatandaşlara devlet katkısı hesabının bulunduğu banka aracığıyla ödecek.

2016 yılı içince başlayacak devlet konut desteğinde ilk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında gerçekleşecek. Kısaca konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu yıldan itibaren konut hesabı açıp düzenli ödeme yaptıkları takdirde 2019 yılında ev sahibi olabilecekler.


"Devletin Konut Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap