Devremülk nedir?

09 Ekim 2015
PAYLAŞ
Devremülk nedir?

Yazlık alma fikri cazip gelmeyen kısa süreli tatilciler devremülke yöneliyor. Peki devremülk nedir? İşte detayları...

Haber: Maide KARADAĞ

Devremülk mesken olarak kullanıma elverişli yapı ya da bağımsız birimin özel bir şekilde kullanılması için oluşturulmuş özelliktir. Bu yapı ya da bağımsız birim ortak malikler tarafından yılın belli dönemlerinde istifade edilebiliyor.

Başka bir deyişle devre mülkü satın alarak, ömür boyu seçilen tarihler arasında ücret ödemeden tatil yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Devremülkler de diğer gayrimenkuller gibi süresiz tapulu mülkler olup istediğiniz zaman satma hakkına sahipsiniz.

Devre mülk hakkına sahip olanlar mülkiyeti yılın belli dönemlerinde kullanabiliyor. Genelde her yıl aynı tarihlerde 1 hafta, 10 gün, 15 gün ya da daha uzun bir süreyi kapsıyor. Devre mülke sahip olan kişiler devre mülklerini satabilir, kiralayabilir, kendileri kullanıp kullandırabilir. Ayrıca devre mülk mirasçılara bırakılabilir.

Devre mülk hakkına sahip olunan mülkiyetin ortak malikler arasındaki dönem süresi, devir ve teslimi, istifade şekli ve usulleri, bakım masrafları, işletme yönetimi hak ve sorumlulukları gibi unsurlar devremülk sahibi olacak kişilerce imzalanan devremülk sözleşmesinde belirleniyor.


"Devremülk nedir?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap