Diyarbakır Sur'a 2 Milyar TL'lik Yatırım

09 Eylül 2016
PAYLAŞ
Diyarbakır Sur'a 2 Milyar TL'lik Yatırım
Terörden ağır yaralar alan Diyarbakır'ın Sur ilçesi 2 milyar TL yatırımla yeniden ayağa kaldırılıyor...

Törerden etkilenen şehirlerin başında gelen Diyarbakır'da yaralar Sur ilçesinde sarılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sur'u 2 milyar TL yatırımla yeniden kuracak.

61 bin 115 kişinin yaşadığı Sur'da vatandaşlar terör saldırılarıyla evlerini ve işyerlerini kaybetti. Bakanlık, ilçede binlerce konut ve işyeri hayata geçirirken, içme suyu hatlarını yenileyecek, tahrip edilen tarihi eserleri restore edilecek. Çalışmalar sonunda yeni bir yüze sahip olacak olan Sur'da yeni yaşam alanları oluşturulacak.

Bakanlık bölgede çalışmalarını aralık olarak sürdürüyor. Yıkım ve enkaz işlerinin bir ayda tamamlanması beklenirken, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4 bin konutun yapımı için hazırlıklara başlandı. Konutların bin adedinin önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bölgenin dini ve kültürel mirasında önemli bir yeri olan Kurşunlu Camii ile birlikte 11 eserin restorasyonları da gerçekleştirilecek. Aynı zamanda 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı yeniden inşa edilecek.

"Diyarbakır Sur'a 2 Milyar TL'lik Yatırım" haberine ait yorum yok

Yorum Yap