Doğalgaz Hesaplama

04 Şubat 2016
PAYLAŞ
Doğalgaz Hesaplama

Gelecek ay doğal gaza ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsanız çok basit bir işlemle faturanızı hesaplayabilirsiniz. İşte doğalgaz hesaplama örneği…

Kış sert yüzünü göstermeye başlayınca doğalgaz faturaları kabarmaya başladı. Yüksek fatura karşısında şoka girmemek için ya da bütçenizi önceden ayarlamanız için basit bir yöntemle doğalgaz faturanızı hesaplayabilirsiniz.

Gelecek ay doğal gaza ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsanız birkaç önemli noktaya dikkat ettikten sonra, faturayı hesaplamak oldukça kolay.

Şimdi gelin doğalgaz hesaplama yöntemine basit bir örnekle açıklık getirelim.

DOĞALGAZ HESAPLAMA
Doğal gaz sayacınızı düzenli olarak okuyorsanız aylık kaç metreküp gaz tükettiğinizi yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz. Eğer aylık tüketim hacminizi yaklaşık olarak bilmiyorsanız sayacınızdaki endeksi not ettikten sonra bir ay bekleyip sayaçtaki son endeksi dikkate alabilirsiniz.

Son endeksten not ettiğiniz ilk endeksi çıkardığınızda faturada sayaçtan ölçülen hacim olarak gösterilen değeri metreküp cinsinden bulursunuz. Bu değeri bulduktan sonra, ilk yapmanız gereken standart metreküp (Sm3) cinsinden düzeltilmiş tüketimi bulmaktır.

Bu tüketilen m3 ilinizdeki doğalgaz dağıtım firmanızın tarifesindeki değer ile çarpılır ve doğalgaz faturanız hesaplanırken üzerine bir de yüzde 18 K.D.V eklenir ve doğalgaz faturanız ortaya çıkar. Her ilin doğalgaz m3 fiyatı farklıdır.

Örneğin;
Eski faturada 3379 metreküp
Yeni faturada ise 3300 metreküp olsun
3379-3300: 79 metreküp tüketilmiş.
Doğalgazın metreküpü 1 olsun. Bu durumda; 79x1: 79 TL fatura ödeyeceksiniz.

Doğalgaz Hesaplama

Elektrik faturası hesaplama formülü için tıklayınız

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


"Doğalgaz Hesaplama" haberine ait yorum yok

Yorum Yap