Doların Yükselişi Daire Satışlarında Rekor Kırdırttı

26 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Doların Yükselişi Daire Satışlarında Rekor Kırdırttı

Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat ve gayrimenkul sektöründe konut satışları doların yükselmesiyle beraber Nisan ayında rekor kırdı.

Doların Yükselişi Daire Satışlarında Rekor Kırdırttı

Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat ve gayrimenkul sektöründe konut satışları son dönemde hız kazandı. Uğur Dumankaya yaptığı açıklamada dolardaki yükselişin inşaat sektörüne oldukça olumlu şekilde geri döndüğünü belirtti.

TUİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2015 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %42,7 oranında artarak 119.317 oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Dumankaya inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Nisan ayında konut satışlarının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre beklentilerin üzerinde arttığına dikkat çekti. Dumankaya sözlerine şöyle devam etti. "Her 5 konuttan biri İstanbul'da satılıyor. Yılda ortalama 600 bin çiftin evlendiği ve kentsel dönüşümün yaşandığı ülkemizde rakamlar bizim açımızdan oldukça sevindirici. Mart ve Nisan ayında doların artışı ve kredi oranlarının yükselme ihtimali de satış oranlarına büyük bir ivme kazandırdı. Seçim öncesinde piyasalarda yaşanan belirsiz havanın özellikle konut sektörünü etkilemesi beklenirken dolardaki yükseliş ile parasını TL'ye çeviren yatırımcılar konut sektöründe rekor satışların yaşanmasına sebep oldu."

"Genel perspektife baktığımızda ise, Nisan ayının sonlarında artan Kredi oranları Mayıs ayında bir satışların bir miktar azalmasına neden oldu. Tüketiciler seçim atmosferini Mayıs ayında ciddi bir şekilde hissetmeye başladı. Genel seçim süreci tüketicinin tutumlarını da etkiliyor. Konut alım kararını iptal etmese de öteleyen çok önemli bir kitle bulunuyor."

"Dolar kurunun TL bazında değer kazanmasının inşaat sektörüne özellikle de yabancıların konut alması açısından da ciddi anlamda olumlu katkı sağladığını söyleyebiliriz. Türk insanının gayrimenkule bir güveni var ve yatırımını buraya yapıyor. Bu rakamlar önümüzdeki günlerde sektörün daha da hareketleneceğine işaret ediyor. Sektörün seçimlerden sonra daha da güçlenerek çıkmasını bekliyoruz."

“SATIŞLARIMIZ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 25 ARTTI”

Dumankaya İnşaat olarak geçen yıla göre toplam satışlarının yüzde 25 oranında arttığını belirten Uğur Dumankaya, yatırım amaçlı veya oturmak amaçlı olmak üzere iki türlü konut talebine de cevap verebildiklerinin altını çizdi. Uğur Dumankaya açıklamasını şu ifadelerle bitirdi: "Hayata geçirdiğimiz projeler hem yatırıma hem de oturuma uygun projeler. Bu sebeple projelerimiz çok geniş bir müşteri kitlesine ulaşıyor. Dumankaya olarak bu yılki planlamalarımızın bir miktar gerisinde olsak da geçtiğimiz yıl gösterdiğimiz performansın üzerinde bir grafik çiziyoruz. Ortadoğu'nun en güçlü gayrimenkul geliştiricilerinden Al Mazaya ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde Körfez ülkelerinde de ciddi pazarlama yapısı kurduk. Bu sayede de bu yıl yabancıya satışlarımız yüzde 30 oranında yükseldi. Dumankaya olarak hem inşaat sektörüne hem de Türk ekonomisine katma değer yaratan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz."


"Doların Yükselişi Daire Satışlarında Rekor Kırdırttı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap