• Emlak Haberleri
  • Döviz kurlarındaki artış konut fiyatlarını etkiledi

Döviz kurlarındaki artış konut fiyatlarını etkiledi

Konut fiyatlarına dolar kuru ayarı çekiliyor.

19 December 2021
Döviz kurlarındaki artış konut fiyatlarını etkiledi Son yıllarda yükseliş içerisinde olan konut fiyatlarına son aylardaki döviz kurlarında yaşanan artışlar da etkide bulundu. Hem yeni hem de ikinci el konut fiyatlarında yeni artışların olduğu belirtiliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, son dönemlerde İstanbul'da satışa sunulan yeni evlerde metrekare fiyatı 20-30 bin seviyesine ulaştığı öğrenildi. Yeni konut fiyatlarındaki yükselişler ikinci el konut piyasasını da etkiliyor.

Son aylarda döviz kurlarındaki artış, konut fiyatlarında yeni güncellemeler doğurdu. Konut satışlarının dolar üzerinden olması yasak olsa da değer tespit etmede yeni kriter 'kurun güncel hali' olarak değişti. Bu durum fiyatlara artış olarak yansıdı.

"HER HAFTA FİYATLAR DEĞİŞİYOR"

İkinci el konut piyasasının son durumunu değerlendiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, ikinci el konutlarda da yeni konutlarda olduğu gibi fiyat artışlarının olduğunu belirterek, "Son dönemde evini satılması için emlak ofislerine veren vatandaşlar endişeli. Evlerinin değerinin altında satılmasından korkuyor, her hafta arayıp fiyat güncellemek istiyorlar" diye konuştu.

Evlerinin değerini korumak isteyenlerin de fiyatı dolar üzerinden belirlediğini söyleyen Akdoğan, "Mülk sahibinin evinin değerini korumasını anlayabiliriz. Genel konut piyasasında fiyat artınca o da arttırabilir. Ama akşam sözleşme yapıp, sabah kurdaki artışa göre ek fiyat talep etmek etik değil. Satıcının bu tutumu alıcıları zor durumda bırakıyor. Biz de bu nedenle satış sözleşmelerine artık daha ağır cezai şartlar yazıyoruz" ifadelerini kullandı.

"SATIŞ İPTAL OLUYOR"

Son dönemlerde görülen dolar ile konut satış konusu hakkında değerlendirmelerde bulunan Coldwell Banker'ın Türkiye Başkanı Gökhan Taş, "Son dönemde ikinci el piyasada vatandaş evinin değerini belirlerken dolar üzerinden bir rakam telaffuz ediyor" diyerek, "Burada amaç mülkün değerini korumak. Anlaştıklarındaki dolar kuru ile satışın olacağı tarihteki dolar kuru arasında ciddi farklar olabiliyor. İşte o noktada satıcı 'yeni fiyat bu' diyor, alıcı kabul etmezse satış iptal oluyor" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum