• Emlak Haberleri
  • Döviz kurlarındaki dalgalanmalar konut satışlarını etkiliyor

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar konut satışlarını etkiliyor

Son haftalarda döviz kurlarında yaşanan ani düşüşler, konut fiyatlarını ve satışları etkiledi.

03 January 2022
Döviz kurlarındaki dalgalanmalar konut satışlarını etkiliyor Son aylarda döviz kurlarında yaşanan artışlar sonrasında konut fiyatlarında ve satış politikalarında değişiklikler yaşanmıştı. 20 Aralık haftasında ise Türk Lirası karşısında döviz kurlarında oluşan ani düşüşler sonrasında konut satışlarında iptallerin olduğu ve mevcut alıcıların beklemeye geçtiği belirtildi.

Dünya'da yer alan habere göre, döviz kurlarında yaşanan düşüşün konut satışları üzerine etkisini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Bu, özellikle yabancı alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin liralık ev alabilirken, kur artışlarından sonra 1 milyon 800 bin TL'lik evlere bakmaya başladı. Ancak kurda ani düşüş olunca parası yetmedi ve satış iptalleri oldu" şeklinde konuştu.

Yaşanan talep azalması sonrasında bir miktar gevşemeyi de getirebileceğini ancak henüz o noktaya gelinmediğini belirten Aşa, konut yatırımcılarının dövizin seyrini takip ettiğini aktardı. Özellikle inşaat sektöründe yeni projelere başlamak için kurun belli bir seviyeye düşmesinin beklendiğine dikkat çeken Aşa, "İnşaatçı şu anda önünü göremediği için maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi" diye konuştu.

YABANCILARA SATIŞ NASIL ETKİLENDİ?

Kurlardaki düşüşün yabancılara konut satışı üzerine etkisini değerlendiren Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, "Kur artıkça yabancıya satış daha pahalı hale geldi. Ancak doların gerilemesi yabancıya satışta pozitif bir etki yarattı. Dolayısıyla yabancıya gayrimenkul satışı tarafından bir problem olduğunu düşünmüyorum. Hızlı bir şekilde artacağına da inanıyorum. Bizim satış verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar da gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022'de yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 milyar doların üzerinde bir gelir bırakmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"İKAMET AMAÇLI SATIŞLAR ARTABİLİR"

Konut fiyatlarındaki düşüşün yabancılar tarafında cazibeyi artıracağını belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman, "Yabancı alımlarında aslında vatandaşlık alımlarının payı yüzde 15-20. Geriye kalanlar ikamet amaçlı alıyor. Türkiye'de mülk sahibi olduğunuzda daha rahat bir şekilde geçici ikamet alabiliyorsunuz. Böyle olunca da Afganistan, Yemen, Libya, İran ve Irak gibi ülkeler ucuz mülk için bize yöneliyor ve ikamet sayesinde Türk pasaportu alabiliyorlar. Şimdi kur düşünce bizim mülkler onlar için daha ucuz hale geldi. Dolayısıyla yabancıya satışta bir düşüş beklemiyorum" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum