Dünyanın en büyük şehir parkı Esenler’de yapılacak

Esenler Belediyesi, Metris Kışlası’ndaki kentsel dönüşüm projesiyle dünyanın en büyük şehir parkını İstanbul’a kazandırırken 74 bin konutun da dönüşümünü sağlamayı hedefliyor.

07 Ağustos 2017
Dünyanın en büyük şehir parkı Esenler’de yapılacak Esenler Belediyesi’nin, Metris Kışlası olarak bilinen arazinin devri ile beraber kentsel dönüşüm projesinin planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunduğu öğrenildi. Projeye göre ilk etapta dönüştürülmesi gereken 74 bin konuttan yaklaşık 45 bininin bu alana transferinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Geriye kalan konutların ise yerinde dönüşüm ile yenilenmesi planlanıyor.

11 TEMATİK PARK PLANLANIYOR

Onaya sunulan proje, dünyanın en büyük şehir parkı ve en büyük müzesini de içinde barındıracak. 5 yılda tamamlanması hedeflenen kentsel dönüşüm süreci ve şehir parkı projesi için düzenlenen toplantıda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da konu hakkında bazı açıklamalar da bulundu: “Esenler sınırları içerisinde bulunan arazilerin devri zaten belediyemize gerçekleşmişti. Biz, bugün itibariyle çalışmalara başladı. Bu park gibi Esenler’de 11 tematik park yapıyoruz. Bu parkla birlikte askeri bölgede 3,3 milyon metrekare park yapılıyor. Bu parkın bir tanesi 2 milyon 680 bin metrekare olacak, bu da dünyanın en büyük şehir parkı olacak. Dünyanın en büyük şehir parkı olacak ve kentsel dönüşümle üretilmiş ilk park olma özelliğini de taşıyacak. Parkın inşası için ortalama 20 bin konutu ortadan kaldırmış olacağız, aynı zamanda parkı üretmiş olacağız.”

26 BİN KONUT YENİLENDİ

Yapılacak dönüşümün binaları depreme dayanıklı hale getireceğine vurgu yapan Göksu, “Depremle ilgili hazırlıklarımızda çok hızlı hareket etmeliyiz. Depremle ilgili hazırlığın tek cevabı var, eski yapıları yenilemek. Bu çerçevede Esenler, yapı stoğu açısından ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerine göre Esenler’de 100 bin konut problemliydi. Bunun 26 bini bugün itibariyle yenilendi. Kalan 74 bin konutun yenilenme stratejisi hazırlandı” diye konuştu.

 “HEDEF 5 YIL İÇİNDE DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLAMAK”

Yapılacak projelerin planlarını bitirdiklerini ve resmi sürecin başladığına değinen Başkan Göksu, “Esenler’in 18,5 kilometrekare yüzölçümü var, bunun 7,4 kilometrekaresi yapılaşmış durumda. Bu yapılaşmış Esenler, İstanbul ortalamasına göre en yüksek seviyede. İstanbul genelinde ortalama kilometrekarede 13 bin kişi yaşarken, Esenler’de kilometrekarede 70 bin kişi yaşıyor. Bu çerçevede bize devredilen ve rezerv alan olarak ilan edilen askeri arazinin mülkü de belediyemize geçti. Burada yapacağımız projelerin planlarını bitirdik, bu hafta itibariyle resmi süreç başlıyor. 74 bin konutun 40-45 bin konutu rezerv alana transfer edeceğiz. Transfer edilen konutların bulunduğu alan ise yapılaşmaya kesinlikle açılmıyor, şehir meydanı, park, okul gibi sosyal donatı alanları için kullanacağız. Kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüştüreceğiz. Hedefimiz, bu dönüşüm projesini 5 yılda tamamlamak istiyoruz” dedi.

“HİÇBİR AĞAÇLIK ALAN YAPILAŞMAYA AÇILMAYACAK”

Hiçbir ağaca dokunulmayacağını belirten Göksu, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda her şeyi yoluna koyduk, start verebilecek seviyeye geldik. Bunları yaparken önceliğimiz depreme hazırlık. Hangi binayı yenilememiz gerektiğini, hangi bölgenin öncelikli olduğunu belirledik. Konut transferlerine 2,5-3 yıl içerisinde başlamış olacağız. Rezerv alanda ağaçlık alanlar var, bunlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Bunlar planlara ağaçlık olarak işleniyor ve devlet kayıtlarına giriyor. Hiçbir ağaçlık alan, yapılaşmaya açılmayacak. Bize tahsis edilen askeri alanda toplam 3,3 milyon metrekare park yapacağız. Yapılaştıracağımız alan ise sadece 1,6 milyon metrekare. Burada yeni bir şehir kuracağız, maksimum kalitede olacak. Burada ortalama kişi başı düşen yeşil alan 10 metrekarenin üzerinde olacak. Burada 4 ile 7 kat arasında değişen binalarımız olacak. Kurulacak şehir, dünyanın en güvenilir ve en akıllı şehri olacak. Buraya dünyadan insanlar ziyarete gelecek, dünyanın en büyük müzesi de bu alanda olacak” ifadelerini kullandı.

PROJENİN PAYDAŞLARI İBB, KİPTAŞ, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Açıklamalarına devam eden Göksu, “Kiptaş, İBB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu dev projede en önemli paydaşlarımız. Burada inşaat faaliyetlerinin tamamı KİPTAŞ tarafından yapılacak. Kamu eliyle organize edilen bir projeyi İstanbul’a armağan edeceğiz” diye ekledi.

PARK 236 BİN METREKARE ALANA İNŞA EDİLECEK

Yapılacak parkın detayları hakkında da bilgi veren Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burası 1912’den beri kışla olarak kullanılan bir alan, Metris Kışlası’nın bir parçası. Burası 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak hizmet vermeye başladı. 236 bin metrekarelik alanın tamamını park olarak tahsis ettik. Metris Kışlası’nın giriş konumunun yanında. Doğal yapıya dokunmamak ve 15 Temmuz darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi açısından böyle bir isim verdik.”


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum