• Diğer Haberler
  • Dünya’nın Türkiye’ye Açılan Kapısı : Exponatura

Dünya’nın Türkiye’ye Açılan Kapısı : Exponatura

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de 7. kez düzenlenecek olan Exponatura, Türkiye’nin organik ürünlerini dünya ile tanıştırıyor.

31 Ağustos 2015
Dünya’nın Türkiye’ye Açılan Kapısı : Exponatura

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de 7. kez düzenlenecek olan Exponatura, Türkiye’nin organik ürünlerini dünya ile tanıştırıyor.

Türkiye’de organik tarım sektörü yaklaşık 20 yıl gibi bir zaman diliminde çok hızlı bir gelişme kaydederek hammadde bazında 213 ürüne ulaştı. Türkiye’de ki, biyolojik çeşitlilik, hastalıklara dayanıklı türler, birçok alanda bozulmamış ekolojik denge, uygun ekolojik ortam, sentetik girdi kullanımının düşüklüğü vb. nedenler bu gelişimin en büyük faktörleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının ülke genelindeki potansiyelin daha verimli hale getirilmesi için Ar-Ge çalışmaları da günden güne artarak devam ediyor. Bu durum günden güne daha bilinçli hareket eden tüketici davranışlarını da büyük oranda etkiliyor.

Sektör büyürken tüketicilerle buluşan ürünlerin gerçekten bilimsel standartlarda üretilmiş olması ve güvenilir firmalar tarafından sunuluyor olması sektörün güvenli ilerleyişi açısından büyük önem arz ediyor. Tamamen bu bilinç çerçevesinde düzenlenen ve her yıl binlerce hem yerli hem de yabancı üretici ve alıcıya profosyonel bir platformda buluşma imkanı sunan Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı EXPONATURA; Ekim Ayında istanbulda ziyaretçileriyle buluşmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı EXPONATURA; Türkiye’nin sahip olduğu organik ürün potansiyelini dünya ile tanıştırmaya devam ederken dünyanın da Türkiye’ye açılan kapısı oluyor. Tüm Dünya’dan sektör üreticileri ve alıcıları büyüyen Türkiye pazarına yoğun ilgi gösteriyor. Exponatura sunduğu ürün çeşitliliği ile de ilgi çekiyor. Gıdadan, doğal kozmetik ürünlere, bitkisel tedavi ürünlerinden bebekler için diş temizleme mendiline kadar 1.620 bin ürün İstanbul Fuar Merkezi’nde (Yeşilköy) sunulacak.

15-18 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de 7. kez düzenlenecek olan sektörünün Türkiye’de ki en büyük fuarı olma özelliğine sahip Exponatura’15 Türkiye, Avrupa Birliği ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeden sektör profesyonelleri, iş adamları, perakende, toptancı, distribütör ve temsilciliklerini “Doğal, Organik & Sağlıklı Ürünler Fuarı”nda bir araya getiriyor.

Doğal, organik, sağlıklı ürünler sektöründe hizmet veren gıdadan kozmetiğe, temizlik ürünlerinden bitkisel tedavi ürünlerine kadar farklı alandaki 185 firmanın bulunacağı fuara yaklaşık 20 bin ziyaretçinin katılması öngörülüyor.Sektörde önemli etki yaratan Exponatura fuar kapsamında konferansve ürün tanıtımları gibi etkinlikler organize ediliyor.

Fuar kapsamında düzenlenecek olan Doğal Organik ve Sağlıklı Ürünler Sektörünün Geleceği başlıklı konferansda; sektörün farklı alanlardaki temsilcileri ve takipçileri büyük bir potansiyele sahip Türkiye’de sektöre yön vermek ve geleceğine ışık tutmak için bir araya gelecekler. Konferans çerçevesinde sektörün bugünü, halihazırda yürütülen çalışmaları ve yatırımları, devletin belirlediği uygulama ve yöntemleri, Türkiye pazarının önemi, eczanelerin sağlık sektöründe değişen pazar dinamikleri çerçevesinde dermokozmetik ürünlere yönelişi, aktarların büyüyen sektörde nasıl bir yer alacağı, büyük zincir marketlerin sektörle ilgili belirlediği stratejileri konunun uzmanları tarafından paylaşılacak.

Organikte Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu İçin Hedef Pazar

Ülkemizde organik tarım 1986 yılında ilk organik kuru üzüm projesiyle hayata geçmiştir. Daha sonraki yıllarda hızla gelişme göstererek 2013 yılı verilerine göre hammadde bazında 213 ürüne ulaşmıştır. Ürün sayısı, bu hammaddelerden elde edilen işlenmiş ürünlerle birlikte düzenli bir artış göstermeye devam etmektedir. Bugün gıdadan bitkisel kozmetik ve güzellik ürünlerine, temizlik ürünlerinden bitkisel ilaçlara kadar geniş bir ürün portföyüne ulaşılmıştır. Bu kapsamda Türkiye’nin organik ve doğal ürünler sektöründeki atağı ve potansiyeli yurtdışından da yoğun ilgi görmesini sağlamaktadır. Özellikle Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkeleri için Türkiye iki basamaklı büyüme oranı ile hedef pazar olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte Türkiye pazarı Exponatura fuarı kapsamında Uzakdoğu ülkeleri tarafından da yakından takip edilmeye devam ediliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

Bursa’da 'her gün mobilya fuarı' konseptiyle hayata geçirilen İnegöl Mobilya Ticaret Merkezi “İMOTİM

12 Eylül 2017


“Kapanan AVM’ler milli serveti heba ediyor”

“Kapanan AVM’ler milli serveti heba ediyor”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken AVM’lerle ilgili görüş bildirdi. Palandöken, sadece Ankara’da

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat