• Emlak Haberleri
  • Düşük faizlerle konut satışının artması hedefleniyor

Düşük faizlerle konut satışının artması hedefleniyor

Bir yandan inşaat sektörünü canlandıracak kampanya çalışmaları devam ederken, açıklama yapan emlak uzmanları, bankaların konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekmeleriyle konut satışlarının artacağını belirtti.

28 Temmuz 2017
Düşük faizlerle konut satışının artması hedefleniyor İnşaat ve gayrimenkul sektöründe sık sık gündeme gelen yüksek faiz konusunda yeni bir adım atılıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ise konuya ilişkin, "Mevduat faizlerindeki gerileme kredi faizlerine olumlu yansıyacak" açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından gözler bankalardan gelecek açıklamaya çevrildi. Öte yandan Türk Lirası kredi büyümesi ve KGF kredilerindeki büyümede yaşanan yavaşlamanın ağustos ayında kredi faizlerine ise olumlu bir yansımasının olması bekleniyor. Bu durumun ise en çok faizlerin yüksekliğinde şikayetçi olan konut üretici firmalarla ev sahibi olmak isteyenlere yarayacağı ifade edildi.

PİYASAYI CANLANDIRACAK KAMPANYALAR YOLDA

Geçen yıl ise inşaat sektörünü canlandırmak ve yeni yatırımlarla hızlanmasını sağlamak amacıyla Emlak Konut GYO öncülüğünde 'Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz' kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanyanın benzerinin tekrar yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, bankaların konut kredi faiz oranlarını aşağı çekmesinin bu sürece önemli bir katkı sağlayacağını konusuna vurgu yaptı. Son aylarda yapılan ihalelerle yıl sonu ciro hedefini yenileyen Emlak Konut GYO yönetimi ise sonbahardan önce piyasayı canlandıracak bir kampanya üzerinde çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını duyurdu.

AĞUSTOS’TA UZUN VADELİ DÜŞÜK FAİZLİ KAMPAYALAR BAŞLAYACAK

Bankaların yaptıkları indirimlerle yatırımcıların üstündeki faiz yükü baskısının azalacağına değinen emlak uzmanları, “Vatandaşlarımızın daha kolay konut sahibi olabilmesi için hükümetin teşvikiyle bankalar ve inşaat firmaları bir kez daha elini taşın altına koymalıdır. Konut almayı erteleyen ya da imkânlarını zorlayan vatandaşlar da, böyle bir adım atıldığında üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörümüzün desteklenmesi için sadece bir kesime değil herkese görev düşüyor" dedi. Öte yandan bazı inşaat firmaları ise konut satışlarında beklenen ivmeyi, ağustos ayında başlatacakları uzun vadeli ve düşük faizli kampanyalarla yakalamayı hedefliyor.

.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum