• Emlak Haberleri
  • Düşük faizli konut modeli sektör temsilcilerini memnun etti

Düşük faizli konut modeli sektör temsilcilerini memnun etti

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak yeni model, sektör temsilcileri tarafından değerlendirildi.

08 November 2019
Düşük faizli konut modeli sektör temsilcilerini memnun etti Dün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni model, konut dünyasında heyecan uyandırdı. Tarihin en düşük faiz oranıyla dar ve orta gelirli vatandaşların uzun vadeyle konut sahibi olmasını sağlayacak bu modelin tüm detayları bu ay içerisinde açıklanacak.

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın aktardığı habere göre, şu zamana kadar en düşük konut kredisi faiz oranı 2013 yılında yüzde 0.65 oranında olmuştu. Sektör temsilciler, yeni modeldeki faiz oranlarının yüzde 0.50 ile 0.60 arasında olabileceğini düşünüyorlar.

"SOSYAL DEVLETTEN BEKLENEN BİR HAMLE"

Yeni modeli değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, mevcut durumdaki faiz oranlarının dar ve orta gelirli vatandaşların satın alma gücünü yukarı çektiğini belirterek, "Bu model ile dar gelirli için ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak. Bu model sosyal devletten beklenen isabetli bir hamle. Bizler artık maliyetlerin artışı, arsa bedelleri gibi nedenlerle dar gelirliye konut pazarlamak için bir plan yapamıyorduk. Bankalar da dar gelirliye kredi vermek konusunda başarılı olamadı. Bunun devlet eliyle desteklenmesi, faizi 20 yıl vadeyle çok düşük oranlarda sunabilir" ifadelerini kullandı.

"KİRA ÖDER GİBİ UZUN VADELİ KREDİ…"

KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise Ağustos ayında vade süresinin 15 yıla çıkarılmasının konut satışlarına olumlu yansıdığına dikkat çekerek, "Vadenin 20 yıla çıkarılmasıyla birlikte tarihin en düşük faiz oranlarının uygulanması alt gelirli vatandaşların ev alması için çok önemli. Yapılan bu hamle yavaşlayan gayrimenkul sektörü ve buna bağlı inşaat yan sanayi sektörlerini de büyütecek. Kira öder gibi uzun vadeli konut kredisiyle Türkiye tanışacak. Sosyal adalet ve dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması açısından son derece büyük bir fırsat" şeklinde konuştu.

"KONUTLARI TOKİ YAPABİLİR"

Türkiye genelinde satın alma gücüne göre konut ihtiyacının dar gelirli vatandaşlarda daha fazla olduğunu ve hayata geçirilecek bu modelin ile önemli çözüm sağlanacağını belirten GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, "Alt gelir grubu için büyük oranda üretim TOKİ tarafından yapılıyor. Şimdi bu model, yüksek faiz oranları yanında düşük faiz ve uzun vade ile ödeme gücünü artırıyor. Konutlar büyük ihtimalle TOKİ eliyle ihale edilip hayata geçirilecektir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum