Edirne'deki konutlara Bulgarlar ilgi göstermeye başladı

Bulgarların ve Yunanistan'da yaşayan Türklerin Edirne'de konut satın almaya başladığı belirtiliyor.

18 December 2021
Edirne'deki konutlara Bulgarlar ilgi göstermeye başladı Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışında artış yaşanırken bölgesel satış hareketleri de dikkat çekiyor. Özellikle son dönemlerde Edirne'deki konutlara Bulgar vatandaşlarının ve Yunanistan'da yaşayan Türklerin ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, Edirne konut piyasasını değerlendiren Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, özellikle Yunanistan'da yaşayan Türk yurttaşların konut satışlarını artırdığını belirterek Bulgaristan'dan gelenlerin ise köy evleri gibi daha sakin bölgeleri tercih ettiğini dile getirdi.

Yunanistan'da yaşayan Türk vatandaşların Türkiye'ye paralarını değerlendirmek istediğini belirten Çeker, "Euro yükselip paraları değerlenince yatırımlarını buraya yapıyorlar. Onlara güzel satış yapıyoruz, alıyorlar. Senede 2-3 tane veriyorsak şu anda 10 tane daire veriyoruz onlara" diye konuştu.

"BULGARİSTAN'DAN DA TALEP GELMEYE BAŞLADI"

Edirne'de Bulgaristan'dan da konut talebi gelmeye başladığından bahseden Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, "Bulgaristan'dan da başladı talepler gelmeye. Almak isteyenler çok var ama Bulgaristan'da çift vatandaşlık sahibi olmayanlarda bazı sıkıntılar var. Eğer Bulgar vatandaşıysa Tekirdağ'dan ya da Çorlu'dan alabiliyorlar ama Edirne ve Kırklareli sınır şehri olduğu için 200 kilometre bir sınır var ondan dolayı buradan tapu alamıyorlar. Bunun için 250 bin lira para yatırmaları gerekiyor ve bu onlara pek cazip gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Bulgarların konut tercihinde özellikle köy evi tercih ettiğini belirten Çeker, "Çok enteresan, Bulgaristan'dan gelenler özellikle Filibe ve Kırcaali'den gelenler köyden ev istiyorlar. Talepler o yönde. Onlara o şekilde daire veriyoruz, apartman istemiyorlar. Yunanistan'dan gelenler genelde ticari düşünüyorlar. Örneğin 5-6 tane bir artı bir daire alıp onları kiraya veriyorlar" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum