Eğer Eviniz Metro Hattına Yakınsa…

12 Kasım 2014
PAYLAŞ
Eğer Eviniz Metro Hattına Yakınsa…

Metro hattı güzergâhında evi olanlara, konutunun alış-satış fiyatları arasındaki farka vergi getirilebilceği emlak ve gayrimenkul gündemine getirildi.

9-10 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan İstanbul Metrorail Forumu’nda ilginç öneriler gündeme gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen forumda metro hatlarının finansmanı da tartışılacak.

Ticari Eşleştirme Derneği tarafından organize edilen ve 9-10 Nisan 2015’te gerçekleştirilecek. İstanbul Metrorail Forumu’nda ilginç öneriler de gündeme gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen forumda metro hatlarının finansmanı tartışılacak konular arasında yer alıyor. Bu kapsamda metro hattı güzergahında bulunan ve değer artışı görülen taşınmazlardan yeni değer artışına yönelik bir vergi alınması da tartışılacak.

ALIŞ-SATIŞ FİYATLARI ARASINDAKİ FARKA VERGİ

Vergi mevzuatında, elden çıkarılan konutların alış ve satış fiyatları arasındaki farka yönelik gelir vergisi uygulanması yer alıyor.

Yeni tartışılacak öneri ise satışa bağlı olmadan bir vergi alınmasını içeriyor. Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, İngiltere örneğini verirken, bu ülkede metro güzergahının kamu tarafından kamulaştırıldığını, daha sonra da hat üzerinde özel projeler yaparak, binaları yeniden satışa çıkardığını bildirdi.


"Eğer Eviniz Metro Hattına Yakınsa…" haberine ait yorum yok

Yorum Yap