Eğitimde Başarının Sırrı ‘Yeşil Okullar’da!

15 Eylül 2014
PAYLAŞ
Eğitimde Başarının Sırrı ‘Yeşil Okullar’da!

Uzmanlar, son zamanlarda inşa edilen 'çevre dostu' okul projelerinin eğitimde başarıyı yüzde 15 arttırdığını açıkladı.

Araştırmalar, 'çevre dostu' okulların sadece tasarruf sağlamadığını, öğrencilerin ve öğretmenlerin üretkenliklerini artırdığını ortaya koydu.

Türk eğitim sistemi 2014-1015 sezonuna başlamanın heyecanını yaşarken, bir yandan da okulların kalitesi üzerine tartışmalar sürüyor. Binaların çevresel özellikleri, enerji ve su kaynaklarını ne derece verimli kullandıkları gibi hususlar, ülke ekonomisi ve eğitim sistemi açısından önem taşıyor.

DAHA HIZLI KAVRIYORLAR

Çevre dostu okullarda enerji tasarrufuyla kaynaklar daha etkin kullanılırken, bir yandan devamsızlık eğilimi yüzde 20 azalıyor, öğrencilerin başarı oranları yüzde 15 artıyor, yüzde 25 oranında da daha hızlı kavrıyorlar.

'YEŞİL BİNA'

'Yeşil bina'lar konusunda danışmanlık hizmetleri veren Altensis'in kurucu ortağı Emre Ilıcalı, gelişmiş ülkelerde okulların daha planlama aşamasından itibaren 'yeşil bina' kriterlerine uygun olarak yapıldığını söyledi.

YOĞUN İLGİ BEKLENİYOR

Ilıcalı, “Bu sayede öğrencilerin ve öğretmenlerin üretkenlikleri artıyor, bina giderleri azalıyor. Türkiye'de bu konuya ilgi çok düşük. Sertifika alan sadece birkaç tane lise ve üniversite var. Konuya daha yoğun ilgi gösterilmesini bekliyoruz” dedi.

Son yapılan çalışmalara göre yeşil binalar enerji tüketiminde yüzde 20, su tüketiminde yüzde 30 verimlilik sağlıyor.


"Eğitimde Başarının Sırrı ‘Yeşil Okullar’da!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap