Elazığ'da 2 bin 500 deprem konutu teslime hazır

Ocak ayında depremin vurduğu Elazığ'da kısa süre içerisinde önemli işler yapıldı.

24 November 2020
Elazığ'da 2 bin 500 deprem konutu teslime hazır 24 Ocak günü merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6,8 büyüklüğündeki deprem, şehirde ve çevre şehirlerde yıkıcı etki yarattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depremden sonra kısa sürede deprem konutları projesine başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremzedeler için oluşturulan konutları inceledi. Akçakiraz, Yazıkonak ve Karşıyaka mahallelerindeki konutları inceleyen Bakan Kurum, yetkililerden bilgiler aldı.

AA'nın aktardığı habere göre, bu yılın başında hem Elazığ hem de Malatya'da hissedilen deprem çerçevesinde hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını hatırlatan Bakan Kurum, "Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugün de İzmir için tüm Türkiye tek yürek olmak suretiyle, yaralarını sarmak için var gücümüzle tüm çalışmaları yapma gayreti içerisine girdik" diye konuştu.

"BUGÜN O SÖZÜ TUTTUK"

Elazığ'da yaşanan depremden sonra vatandaşlara, 'Bir yıl bitmeden konutlarınızı etaplar halinde teslim edeceğiz' sözünü verdiklerini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah sağlam, güvenli, her türlü sosyal alt yapısı ve donatısı olan projeleri vatandaşlarımıza teslim etmek suretiyle Elazığ ve Malatya'daki yaşam kalitesini yükseltecek adımları atacağımızın sözünü vermiştik. Bugün bu sözleri tutmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. O gün enkaz altında yakınlarını bekleyen vatandaşlarımızın, annelerimizin, ablalarımızın, kardeşlerimizin bugün sağlam evlerindeki mutluluklarına şahit oluyoruz" şeklinde konuştu.

Elazığ'da 19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutun tamamlandığı ve teslime hazır olduğu bilgisini paylaşan Bakan Kurum, "Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitireceğimizi ve etaplar halinde de diğer konutları tamamlamak suretiyle Elazığ tarihinin ve Türkiye'nin en büyük kentsel ve deprem dönüşümünü gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. İnşallah etaplar halinde okulları, camileri, yeşil alanları, oyun alanlarıyla Elazığ'daki ve Malatya'daki konutlarımızı afetzede vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" ifadelerini kullandı.

YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILIYOR

Elazığ'da Mustafapaşa, Abdullahpaşa ve Rüstempaşa mahallelerinde yerinde dönüşüm yaptıklarını belirten Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın mevcut hakları ne ise bu çerçevede gereken tüm çalışmalar yapılmakta. 3 artı 1 ve 2 artı 1 dairesi olana olduğu şekilde hatta rezerv alanında fazla konut üretmek suretiyle vatandaşımıza destek olacak adımları atacağımızı da söyledik. İnşallah o adımları da atmak suretiyle burada hızlı bir şekilde yaralarımızı saracağız. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitirmeyi planlıyoruz. Bir aksilik çıkmazsa 8 bin konutu söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum