Elektrik Faturalarını Bitirecek Tasarruf Projesi

06 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Elektrik Faturalarını Bitirecek Tasarruf Projesi

Enerji tasarrufunda yeni bir dönem başlıyor. EKOkredi projesiyle ev ya da işyerleri güneş enerjisini kullanılabilir elektriğe dönüştürecek.

Şekerbank ve Baymak, 2017 yılının sonuna kadar 30 megawattlık güneş enerjisi üretecek bir sistem geliştirmeyi amaçlıyor. 30 megawattlık elektrik ise 3 şehrin yıllık elektrik tüketimine tekabül ediyor.

Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirilen EKOkredi sistemi bugüne kadar 69 bini aşkın kişiyi enerji tasarrufuyla tanıştırdı. Şekerbank ve Baymak ortaklığının ürünü olan sistem, konut veya işyerlerinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor.

İşbirliği kapsamında, 2017 yılı sonuna kadar 50 milyon liralık finansman desteği sağlanması ve orta büyüklükteki 3 şehrin yıllık elektrik tüketimine denk gelen 30 megavatlık güneş enerjisi üretecek sistemin kurulumu amaçlanıyor.

Baymak'ın 6 yıl gibi kısa bir sürede elektrik faturalarını sonlandırması beklenen teknolojik altyapıya sahip güneş panelleri kurulumu için Şekerbank'ın masrafsız olarak sunduğu EKOkredi ürünüyle 60 aya varan vade ve yüzde 1'in altındaki faizlerden faydalanmak mümkün kılınacak.

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı :

"Türkiye genelindeki 300'ü aşkın şubemiz ve 1.000'e yakın Baymak bayisiyle 2017 yılına kadar 3 bin 300 konut ve işyerini enerji sistemleriyle tanıştırmayı, 50 milyon lira finansman sağlamayı ve 30 megawattlık güneş enerjisi sistemi kurulumu hedefliyoruz"

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak ise konuyla ilgili, "3 kilowattlık sistemi evine kuran bir aile, kalan 24 yıl boyunca bedava elektrik kullanacak ve tüketiminden artanı devlete satabilecektir" açıklamasını yaptı.


"Elektrik Faturalarını Bitirecek Tasarruf Projesi" haberine ait yorum yok

Yorum Yap