• Emlak Haberleri
  • Emeklinin TOKİ'deki kontenjanı artırılsın çağrısı

Emeklinin TOKİ'deki kontenjanı artırılsın çağrısı

Emeklilere TOKİ projelerinde yüzde 25 oranında kontenjan sağlanıyor.

20 August 2019
Emeklinin TOKİ'deki kontenjanı artırılsın çağrısı Türkiye genelinde dar gelirli vatandaşların konut sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), aynı zamanda emekli olan ancak konut sahibi olamayan vatandaşlara da uygun fiyatlı konutlar sunuluyor. TOKİ projelerinde emeklilere yüzde 25 oranında kontenjan ayrılırken bu oranın artırılması adına çağrı geldi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Mali Sekreteri Ömer Kurnaz yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok sayıda emeklinin ilerleyen yaşına rağmen halen bir ev sahibi olamadığına ve kirada oturmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Uzun zamandır kendilerine milyonlarca emeklinin konut sahibi olabilmek adına başvuruda bulunduğunu belirten Kurnaz, bu konuyla alakalı TOKİ ile iletişime geçerek projelerde emeklilere ayrı kontenjan ayrılmasını sağladıklarını hatırlattı.

"KONTENJANIN YÜZDE 50 OLMASINI İSTİYORUZ"

TOKİ ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde çok sayıda emeklinin yıllarca hayalini kurduğu bir eve sahip olduğunu ifade eden TÜED Genel Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, "Alt gelir grubuna yönelik bu uygulamanın öncelikle emeklileri konut sahibi yapacak bir devlet politikası olmasını istiyoruz. Emeklilerimiz kiradan kurtarılmalı. Emekli aylıklarının ağırlaşan yaşam koşulları karşısında erdiği bu dönemde, kira bedeli en büyük gider kalemini oluşturuyor. Derneğimizin yaptığı Emekli Profili Araştırması'nda, her üç emekliden birinin kirada oturduğunu ve kira bedeli nedeniyle diğer harcamalarını kısmak zorunda kaldığını tespit ettik. Derneğimizin bir projesi olarak TOKİ'ye sunulan ve emeklilere TOKİ konutlarından kontenjan ayrılmasını sağlayan uygulamanın kapsamının genişletilmesini ve yüzde 25 olan kontenjan oranının yüzde 50'ye çıkarılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

1 milyona yakın üyeye sahip TÜED'in Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşları arasında bulunduğunu belirten Kurnaz, aynı zamanda TOKİ ile yeni iş birlikleri için hazır olduklarını aktardı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum